DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

8.9.17

farkındalık

Menstruasyon kaplarıyla ilgili en sık sorulan sorulardan biri "Acaba kap rahim içine kaçar mı?"

20'li yaşlarımın ortalarına kadar vajinamın içi hakkında benim de fazla bir bilgim yoktu. Serviks/rahim ağzı kelimesi benim için hiçbir şey ifade etmiyordu. Kendimi elimle muayene ederek serviksimi bulduğum an büyük bir aydınlanmaydı :)

Hâlâ vajinanın sonunda ne var acaba diye merak edenler için (ve kan, mukus ve mukoza dokusu görüntüleriyle sorununuz yoksa) harika bir projeyle karşılaştım: Güzel Serviks Projesi. Linke tıklayarak ve daha fazlası için proje sayfasına girerek çeşitli kadınların projeye gönderdiği serviks fotoğraflarını, serviksin aşağı yukarı neye benzediğini ve kabın neden rahme doğru ilerleyip kaybolamayacağını görebilirsiniz. Proje sayfasında ayrıca aynı serviksin döngünün farklı dönemlerinde nasıl değiştiğini de görebiliyoruz. Fotoğraflarda görüldüğü gibi serviksiniz aşağı-yukarı-sağa sola hareket edebilir, fakat (doğum dışında) kabınızın geçebileceği kadar açılmaz.

Eğer kendinizi daha iyi tanımak ilginizi çektiyse, üreme sistemimizin işleyişi ve menstrual döngüler konusunda bilgi edinmek, menstruasyon sorunlarınızı yoga, masaj ve bitkisel desteklerle şifalandırmanın yolarını öğrenmek istiyorsanız, 23-27 Eylül tarihlerinde düzenlenecek nefis bir etkinliği de duyurmak istiyorum:


Periyodumuz aslında sadece periyodumuz olmaktan öte sağlığımızın da bir ifadesi. Sağlıklı olduğumuzda periyodumuz da düzenli, yumuşak ve semptomsuz şekilde yaşanıyor. Ancak ne yazık ki hormonal dengesizlikler, modern yaşamın getirdiği stresler, çevresel toksinler, yanlış beslenme, kimyasallar, ilaçlar, duruş ve oturuş bozuklukları, hareketsiz yaşamlar ve kültürel koşullanmalar türlü jinekolojik rahatsızlıklara yol açıp, menstrual döngülerimizin duygusal, içgüdüsel ve enerjetik zenginliğine ulaşmamızın önünü kapatıp, döngülerimizi keyifle karşılamak yerine sıkıntı, ağrı ya da acı içinde geçirmemize sebep oluyorlar.🌿Bu kampta, menstrual dönem ve yumurtlama üzerine farkındalık ve bilgi geliştirirken, menstrual dönem boyunca karşılaşılabilen farklı sıkıntılara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıp menstrual sağlığınızın kontrolünü kendi elinize almanızı sağlayan araçları (bitkisel tıp, manuel terapiler, doğal destekler ve yoga) öğrenmenizi hedefliyoruz. 🌿

🍀Kampta sabahları dengeli bir hormonal sistem için yoga uygulaması gerçekleştirilecek, ardindan Ayn-i Sifa ile bitki atolyelerinde merhemden fitile, bitki çayından, bitkisel bohça karışımları yapımı gibi uygulamalı çalışmalara yer verecegiz. Akşamları ise sağlıklı bir döngü ve bedendeki jinekolojik rahatsızlıklar için Gizem'in 3 farklı şehirde verdiği ve içeriğini zenginleştirdiği eğitimi alip ardindan da Ayn-i Sifa ile hormon ve üreme sistemi bölgelerini dengeleyebileceğimiz refleksoloji yöntemlerini ogreneceksiniz. Aksam bulusmalarimizi ise ay fazlarının tabiattaki iz düşümünden bahsedilecegi astroloji konusmalari ile sonlandiracagiz.🍀

🌀Bu şifa kampı kimler için?

-Sağlıklı bir menstrual dönem yaşayıp bunu sürdürmeyi isteyen her yaştan kadınlar

-Menstrual döngülerinde sorun yaşayan kadınlar. Bu sorunlara şunlar dahildir:

Ağrılı, sancılı menstruasyon, PMS, Düzensiz menstruasyon, Menstruasyon görmeme, Menstruasyon başında ve sonunda koyu renk kanama, Menstruasyonla birlikte yoğun baş ağrıları ya da migren, Düzenli şekilde yumurtlama sorunu, Ağrılı yumurtlama, Vajinal enfeksiyonlar, Idrar yollari enfeksiyonlari

🌀Kampta işlenecek konular neler?

Menstrual döngü nedir?
Sağlıklı bir menstrual döngü nasıl olmalı?
Menstruasyonda hormonların önemi
Yukarda bahsedilen rahatsızlıkların nedenleri
Yeri değişmiş rahmin menstrual döneme etkileri
Yukarda bahsedilen rahatsızlıklar için kullanılabilecek bitkiler ve doğal destekler
Merhemden fitile, bitki çayından, bitkisel bohça karışımları yapımı gibi uygulamalı çalışmalar
Hormon ve üreme sistemi bölgelerini dengeleyebileceğimiz refleksoloji yöntemleri
Ay hallerimize isik tutabilecek astroloji konusmalari
Vajinal bitkisel buhar banyosunun (Yoni Steam) faydaları ve kullanımı

🌀Bitki atölyesi: Günlük yaşantımızda sık kullanıma uygun şifalı bitkileri tanımanın bir yolu da onları çeşitli işlemlere tabi tutarak farklı formlarda değerlendirmekten geçiyor. Ayn-ı şifa’nın bitki atölyelerinde, merhemden fitile, bitki çayından, bitkisel bohça karışımları yapımı gibi uygulamalı çalışmalarımız olacak. Tüm katılımcılar atölyeler sırasında birlikte ürettiklerimizi evlerine götürebilecekler.

🌀Refleksoloji, ayaklarda bedenin tüm bölgelerine, organlarına ve sistemlerine ait yansıma noktaları bulunduğu prensibine dayanır. Bu yansıma bölgeleri doğru yöntemlerle uyarıldığında vücudun iyileştirici mekanizmaları harekete geçer. Atölye boyunca hormon ve üreme sistemi bölgelerini dengeleyebileceğimiz refleksoloji yöntemlerini konuşup, kendimize uygulayacağız.

🌀Astroloji: Halden hale geçmenin izini sürmek, sembolleri günlük hayatta gözlemlemek, krizleri sabır ve soğukkanlılıkla yönetebilmek için ay fazlarının tabiattaki iz düşümünden bahsedeceğiz. Ayrıca katılımcıların ay burçlarını konuşacağımız çalışmada, tepkisel ve duygusal alışkanlıklarımıza ışık tutarak, kadınlık hallerine daha fazla farkındalık taşımaya çalışacağız.

🌀Kayıt: lunayasamdonguleri@gmail.com ya da 0 552 246 04 94


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar