DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

Menstruasyon Kapları Hakkında Bazı Sorularımız ve Cevapları

California'da yaşayan Melissa L. ilk menstrüasyon kabını 2008 yılında kullanmış ve o günden sonra internet üzerinden kapların tanıtımına kendini adamış. Facebookta, blogspotda, wordpressde, youtubeda ve twitterda bulabileceğiniz yazıları, fotoğrafları ve videoları var. 18 farklı kap markasını denemiş ve bildiği herşeyi internette anlatmış olan Melissa belki de dünyanın bu konudaki en deneyimli kadını!  http://menstrualcupinfo.wordpress.com/ adresindeki blogunda birçok sorumuza cevap bulduk ve size aktarmak istedik.Kap kullanmaya nasıl karar verdin?
Melissa L.-İtiraf etmeliyim başlangıçta kap fikri pek hoşuma gitmemişti. Sadık bir tampon kullanıcısıydım. Gözlemlediğim kadarıyla birçok kadın menstrüasyon kabına geçmeden önce çeşitli aşamalardan geçiyorlar. Benim için de böyle oldu...Başlangıçta şaşırma, şok, kafa karışıklığı, merak ve endişe çok doğal...Hatta birçok kadın bu fikri baştan çöpe atar çünkü bu yeni ve bilinmeyen birşey ve insan doğası genellikle böyledir. Ama bazılarının merakı onu bu konuda bilgi toplamaya iter ve daha çok bilgilendikçe fikir kulağa daha hoş gelmeye başlar. Ve sonunda bir kap satın alırlar. Benim de ilk aklıma gelen şey "Çıkarırken dökülmeyecek mi? Kullanması çok zor değil mi? Güvenli mi?" soruları olmuştu. Ve ben de bu fikri en baştan reddeden kadınlardandım. Ama sonra konuyu araştırmaya, kap kullanan kadınlarla konuşmaya başladım. Sonunda kabın harika bir çözüm olduğunu farkettim!

Birçok kadın tek kullanımlık olmayan bir menstruasyon ürünü söz konusu olunca "güvenli mi" diye soracaktır. Peki güvenli mi?
Melissa L.- Kesinlikle! Kapların yapıldığı malzeme, genellikle silikon ya da TPEdir. Silikonun doğal antibakteriel özellikleri vardır. TPE ise medikal standartlarda bir plastiktir. Kaplar tekrar kullanım için tasarlanmıştır ve üreticilerin talimatları doğrultusunda kullanılıp temizlendiği sürece kesinlikle güvenlidir. 

Peki tampon dururken neden kap kullanalım?
Melissa L.-Menstrüasyon kabı tamponun tüm avantajlarına sahip. Ancak kap sayesinde hem sürekli para harcamıyor, hem de eyvah tamponum kalmamış sorunu yaşamıyorsunuz. Ayrıca kap kullanan kadınlarda TSS (Toksik Şok Sendromu) vakası hiç yaşanmamış. Kaplar vücudunuzda beyazlatıcı madde, lif ya da dioxin gibi zararlı maddeler de bırakmıyor. Tamponla yapabileceğiniz herşeyi kap kullanırken de yapabilirsiniz, spor, uyku, yüzme...ancak çok daha temiz hissedecek ve alıştığımız kötü kokulardan da kurtulacaksınız. Ama, muhtemelen kapların en önemli üstünlüğü vajinanın kimyasal yapısını değiştirmemesi. Kaplar tamponların tersine vajina sıvılarını emerek kuruluğa yol açmıyor, hassas PH dengeleriyle oynamıyor. 

Peki kap bu kadar muhteşem birşeyse neden hiç duymadık? Neden televizyonda reklamı yapılmıyor ya da marketlerde satılmıyor? Neden dünyadaki tüm kadınların kaplardan haberi yok?
Melissa L.-Bu soruları çok sık alıyorum. Bunun en önemli sebepleri:
1- Bu kaplardan büyük fabrikalarda günde 100 binlerce üretilemiyor. Dikkatli bir şekilde, çok temiz ortamlarda (genellikle ameliyathane koşullarında) üretilmeleri gerekiyor.
2– Kapların üretim ve satışı yüreklerini bu işe koymuş insanlar tarafından yapılıyor. Üretici firmalar bir kaç istisna dışında genellikle küçük şirketler ve böyle medikal bir ürün üretmek oldukça masraflı.
3- Kaplar çok uzun ömürlü olduğundan tek kullanımlık ürünler gibi aynı müşteriye tekrar tekrar satış yapılıp sürümden kazanılmıyor. Dolayısıyla milyon dolarlık reklam kampanyaları yürütemiyorlar. Tanıtım işi distribütörlerin internet siteleriyle ya da kullananların kulaktan kulağa aktarımlarıyla sınırlı kalıyor.
Bunların farkında olmayan kadınların reklamlarda ya da marketlerde görmedikleri bir ürünün iyi olmadığını düşünmeleri normal. Benim hep kullandığım bir örnek var..." Protez bacakları ya da kalp pillerini de marketlerde görmüyoruz."    

Peki bu konuda bilgilenen her kadın kap kullanmaya başlıyor mu?
Melissa L.-Tabii ki her kadının menstruasyon konusundaki tercihleri farklı olur. Bu konuda birçok sağlıklı alternatif var. Önemli olan kadınların kapları bir seçenek olarak görmesi ve tanıması, eksik bilgi ya da önyargılar nedeniyle sağlıklı alternatiflerden mahrum kalmaması...Menstrüasyon kaplarını görüp duyup benim gibi baştan reddeden kadınlar var. Öne sürdükleri sebeplerin başlıcalarına bakalım:
1– Vajina içine yerleştirilen ve tekrar tekrar kullanılan bir ürünün iğrenç ya da sağlıksız olduğunu düşünüyorlar.
Bence bu yeni bir fikre alışma sorunu, birşeyi olduğu gibi görememekle ilgili. Çünkü vajinanıza temas eden ve temizleyip tekrar kullandığınız bir çok şey var. İç çamaşırınız– mesela yıkanabilir pedlerin hijyenik açıdan iç çamaşırınızdan farkı yok, diyafram– doktorlar diyafram gibi tekrar tekrar kullanılan bir ürünü sıklıkla tavsiye ediyorlarsa  demek ki vajinaya temas eden birşeyin temizlenip tekrar güvenle kullanılması mümkün, yetişkinlere özel bazı oyuncaklar vb...Bu ve benzeri eşyalar vajina ile temas halinde olan ve temizlenerek tekrar kullanılan şeyler. Kaplardan daha temiz ya da daha kirli değiller. Ayrıca kapların yapımında kullanılan malzemeler kesinlikle emici değil yani bakterilerin saklanacağı ve çoğalacağı bir yer yoktur.
2– İçinde kan biriken bir kap fikri iğrenç geliyor
Teknik olarak akıntınızın emildiği bir pamuk parçasının tampon olarak vajina duvarlarına ya da ped olarak teninize değmesinden daha iğrenç değil. Esasında pamuk meselesini göz ardı etmeye koşullanmış durumdayız. Emin olun daha önce hiç duymasaydınız aynı tepkiyi tamponlar ya da pedler için de verirdiniz. Her koşulda kan teninize değecektir ve bu sadece aklınızın kontrolü ele geçirmesi ile ilgili.
3– Kullanırken üst baş batacak kaygısı taşıyorlar
Burada dürüst olmak gerek. Öncelikle kap kullanma konusunda biraz deneyimi olanların kabı tampon ya da pedle aynı rahatlıkta kullandığı istatistiksel bir gerçek. İkincisi, üretken yıllarımın büyük bölümünde hem ped hem de tampon kullandım ve bu ürünlerin söylendiği kadar temiz ve rahat olmadıklarını itiraf ediyorum. Ped ya da tampon kullanırken zaman zaman ellerim ya da iç çamaşırım kirlenirdi. Tamponlarımın fazla dolup sızdırdığı olurdu.  Pedler kayar ya da sızdırırdı. Eğer bir süredir ped ya da tampon kullanıyorsanız bunun doğru olduğunu bilirsiniz. Özellikle pedlerin kesinlikle kaplardan daha fazla ortalığı kirlettiğini söyleyebilirim. Yani insanlar ped, tampon ya da kapların aynı derecede temiz ya da kirli olabildiklerini kabul etseler bana yeter.
4– Genital bölgeye dokunmaktan rahatsızlık duyuyorlar
Bu konuda rahatsızlık duyan insanları kesinlikle eleştirmem, bu rahatsızlığın arkasında yatan nedenleri bilemeyiz. Yetiştirilme tarzı, kültürel, dini inançlar ya da geçmişteki travmatik bir deneyim buna neden olmuş olabilir. Ancak şunu söyleyebilirim, kendi vücudunu tanımak ve vücut ve onun doğal fonksyonlarıyla barışık olmak kötü birşey değil. Aslında vücudumuzu iyi tanımamız tıbbi sebeplerle de önem taşır. Tabiki aşırıya kaçmamak lazım, sadece doktorların incelemesi gereken yerlerimizde var :) Ama vucüdunuzu temizlik amacıyla incelemek son derece normaldir. Ve eğer bu konudaki çekinceniz başınızdan geçmiş bir olayla ilgiliyse, bunu aşmaya çalışmak, belki bu konuda birileri ile konuşmak iyi olabilir. Vücudunuz çok güzel ve değerlidir ve onunla barışık olmaya, tanımaya, ihtiyaçlarını tespit etmeye hakkınız var. Ayrıca biyolojik olarak, genital bölgeniz vücudunuza bitişik olduğuna göre oraya sürekli dokunuyorsunuz. Hatta kalbiniz ve beyninizle birlikte genital bölge vücudunuzun en önemli merkezlerinden biri. Bacaklarınızın derisi vajinal bölgeye bitişiktir. Vajina duvarlarınızdan akan kan oraya gelmeden önce elleriniz, yüzünüz hatta dilinizdeki damarlarda dolaşmıştır. Bütün organlarınız sürekli birbirileri ile temas halindedir.  Kişisel rahatsızlıkları aşmak için zaman ve çaba gerektiğini ve sözlerimin sihirli olmadığını biliyorum. Sadece mümkün olduğu kadar çok kişinin bu konuda düşünmesini istiyorum.

Diğer taraftan bakarsak, örneğin bazı kadınlar ve özellikle genç kızlar için markette elinde ped ya da tampon paketiyle sıraya girmek, heleki yanında bir erkek varsa utanç verici olabilir. Ya da tek kullanımlık ürününüzü değiştirdikten sonra atacak yer bulamamak sorun yaratabilir. İş yerinde her tuvalete gidişinizde yanınıza çantanızdan birşeyler almak sizi utandırır mı?...Kap kullanıcıları için bu sorunlar da tarihe karışır.

Kaplar gerçekten inanılmaz. Kap kullanan kadınlar menstrüasyon dönemini iple çekerler, hele ki sipariş ettikleri ve ilk defa deneyecekleri bir kap ellerine ulaştıysa heyecanla beklerler.  Kabı her boşalttığımızda tek kullanımlık ürünlerden kurtulmanın özgürlüğünü yaşarız. Kap sizin için mecburen kullanılan bir hijyen ürünü değil, sevdiğiniz bir aksesuardır ve ona bağlanırsınız :)

Not: Bu metin Melissa'nın web sitesinde yayınladığı bazı yazılardan kendisinin izniyle derlenmiş ve Türkçeleştirilmiştir.

Popüler Yayınlar