DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

Menstruasyon Kabı da Neyin Nesi? Nasıl Kullanılıyor?

1860'da ilk prototiplerine rastlanan, 1932'de bir grup ebe tarafından, 1937 yılında ise son haliyle aktrist Leona Chalmers tarafından patentlenen ve 1987’den itibaren perakende bir ürün haline gelen menstruasyon kabı kauçuk, lateks, silikon ve termoplastik elastomer (TPE) gibi çeşitli malzemelerle üretilen, bazıları 1 yıl, bazıları ise 10 yıla kadar kalitesini kaybetmeden kullanılabilen fincan şeklinde bir aparat. Farklı malzemelerle farklı özelliklerde üretilen bu kaplar dünyada çeşitli markalarla piyasaya sürülmüş durumda. Kuzey Amerika ve Avrupa’da, ekonomik, sağlıklı ve çevre dostu bir yöntem olarak bilinçli kadınlar tarafından yaygın şekilde kullanılıyor. Kap kullanan kadınların çoğu bir daha kullan at ürünlere geri dönmüyor.

Menstruasyon kapları vücuda dioksin, rayon, parfüm gibi maddeler bulaştırmadığı, sıvıyı emici ve hapsedici bir dokusu bulunmadığı için mikroorganizmaların üremesine elverişli ortam yaratmadığı ve evde kullanıcı tarafından dezenfekte edilebildiği için tek kullanımlık ürünlere ve özellikle de tamponlara kıyasla çok daha güvenli ve sağlıklı bir ürün olarak görülüyor. Bugüne kadar menstruasyon kabı kullanımı sırasında yaşanmış sadece bir adet Toksik Şok Vakası belgelenmiş: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4556184/pdf/jidmm-26-218.pdf). Lütfen aşağıdaki kullanım ve temizlik talimatlarına uyun ve bir sağlık sorunu yaşadığınızda doktorunuza başvurun.


Kullanımı
1. Ellerinizin temiz olduğundan emin olun.
2. Temizlediğiniz MeLuna menstruasyon kabını katlayın.
3. Katlanmış MeLuna menstruasyon kabını vajinanızın içine yerleştirin.
4. 8-12 saatte bir çıkararak temizleyin.
5. MeLuna menstruasyon kabını katlayıp tekrar yerleştirin.MeLunanızın yerleştirilmesi

MeLuna menstruasyon kabını ilk kullanımından önce kaynar suda 5 dakika bekleterek sterilize edin. Bu işlem her aylık periyodun bitiminde MeLunanızı yerine kaldırmadan önce tekrar edilmelidir. Menstruasyon periyodu sırasında MeLunanızı tuvalet kâğıdı, kağıt havlu, ıslak mendil ya da su ile temizlemeniz yeterlidir. Daha sonra kabı tekrar yerleştirebilirsiniz. MeLunayı çıkarmadan ve yerleştirmeden önce ellerinizi iyice temizlemeyi unutmayın.

MeLuna menstruasyon kabınızı yerleştirmeden önce kendinize uygun bir şekilde katlayın.
Bazı yaygın katlama şekilleri şöyle:Katlanmış menstruasyon kabını, katlanan yer öne gelecek şekilde yerleştirin. Menstruasyon kabını tuvalette oturarak, ayakta, çömelerek ya da sizin için en rahat herhangi bir pozisyonda yerleştirebilirsiniz. MeLunanızı yerleştirirken herhangi bir problem yaşarsanız su bazlı bir kayganlaştırıcı kullanmanızı öneririz.

MeLuna menstruasyon kabınız için en rahat vajinal pozisyonu zamanla bulacaksınız. Bazı kadınlar servikse çok yakın bir pozisyonu tercih ederken diğerleri kabı vajina girişine daha yakın yerleştirmeyi yeğlerler. Ancak MeLuna menstruasyon kabı vajina girişine fazla yakın yerleştirilirse otururken rahatsızlık verebilir.

Sızıntıyı engellemek için MeLuna menstruasyon kabınızın vajinanıza yerleştirildikten sonra açıldığından emin olun. Kontrol etmek için menstruasyon kabını biraz çevirin ya da kabın dip kısmını parmağınızla takip edin.

MeLuna menstruasyon kabını ortalama olarak günde 2-4 defa boşaltıp temizleyerek tekrar yerleştirmeniz yeterli olur. Akıntınızın yoğunluğuna göre boşaltma, temizleme ve tekrar yerleştirme sıklığınızı ayarlayın. Başlangıçta menstruasyon kabınızı tampon ya da pedinizi değiştirdiğiniz sıklıkta boşaltmanızı, temizlemenizi ve tekrar yerleştirmenizi öneririz. Bu sayede işlemi aslında ne kadar sıklıkla yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

MeLuna menstruasyon kabı gündüz ve gece kullanılabilir ancak 8-12 saatte bir boşaltılmalı, temizlenmeli ve yeniden yerleştirilmelidir.

MeLuna menstruasyon kabını her tuvalete gidişinizde boşaltmanız, temizlemeniz ve tekrar yerleştirmeniz gerekmez. Kabın vajina kaslarınızın doğal hareketleri sonucu kendiliğinden hareket etmesi doğaldır. Bu hareket işlevselliğini ya da rahatlığınızı etkilemeyecektir.

MeLunanızın çıkarılması

MeLuna menstruasyon kabınızı çıkarmadan önce ellerinizi iyice temizlemeyi unutmayın. Alt karın kısmını ve vajinal kaslarınızı rahatlatın ve kabın vakum etkisini gevşetmek için elinizle hafifçe sıkıştırarak çıkarın. Kabın hafifçe çevrilmesi de yardımcı olabilir. Bazı kadınlar kabı elleri ile sıkıp çekerken vajinal kasları ile itmenin yardımcı olduğunu söylemektedir.

MeLuna menstruasyon kabını çıkarırken ilk birkaç seferde lütfen sabırlı olun, kendiniz için en uygun yöntemini bulmanız biraz zaman alacaktır.

Eğer doğum kontrol yöntemi olarak spiral kullanıyorsanız ve spiralinizin ipi servikse ulaşıyorsa, MeLuna'nın çıkarılması sırasında spiral ipinin kap içinde kalması ve kapla beraber dışarı çekilmesi mümkündür. Spiral kullanıcıları menstruasyon kabı kullanımında sorun yaşamamak için spiral ipinin kısaltılması ya da yukarı katlanması için doktorları ile görüşebilirler.

MeLuna menstruasyon kabını çıkardıktan sonra boşaltın ve akan suyun altında tutarak ya da tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu ya da ıslak mendil ile temizleyin. Yukarıda anlatıldığı gibi MeLuna menstruasyon kabını katlayıp yeniden yerleştirin. MeLuna menstruasyon kabını yerleştirmeden önce ve yerleştikten sonra vulvanızı (labia ve vajina girişi) silerek çamaşırınızda leke bırakacak kalıntıları gidermenizi tavsiye ederiz.

Periyodunuzun bitiminde MeLuna menstruasyon kabınızı iyice temizleyip dezenfekte etmenizi öneririz. Bunun için kabı 5 dakika boyunca kaynatabilirsiniz. MeLuna menstruasyon kabı asla hava almayan bir kapta saklanmamalıdır. Bu durum koku oluşumuna neden olabilir. MeLuna menstruasyon kabınızı size gönderilen saklama kesesine koyarak kaldırmanızı öneririz.

MeLuna menstruasyon kabını doğum sonrası lohusalık akıntısını (lokiya /löşi) tutmak için kullanmanız ÖNERİLMEZ.

MeLuna'nızın Temizlenmesi
Menstruasyon dönemi sonunda ve öncesinde MeLuna kaynatılarak kolayca dezenfekte edilir. Kaynatarak temizlik için Meluna'yı yeterli miktarda kaynarmakta olan suda 4-5 dakika bekletin. MeLuna'nın kaynatma kabının dibine değmeden suda yüzmesine yetecek kadar su kullanmayı unutmayın. Prensip olarak MeLuna'yı dezenfekte etmek için herhangi bir tencere, çaydanlık, cezve kullanılabilir.
Temizlik için diğer yöntemler ise piyasada bulunan dezenfektanlar, oksijenli su (H2O2) ya da klorlu sudur. Bu tür kimyasalları kullanmayı tercih ederseniz MeLuna'yı tekrar kullanmadan önce iyice durulayın.

Meluna'nızın Kullanım Sırasında Temizlenmesi
Kullanım sırasında temizlik için akar suda durulama yeterlidir. Daha derinlemesinde temizlik isterseniz vajina temizleyicileri kullanabilirsiniz (pH 3,5).

Birçok kadın kabı idrarı ile dezenfekte ederek kullanır. Normal koşullarda idrar sterildir. Yahut MeLuna'yı tuvalet kağıdı ya da peçete ile silebilirsiniz. Eğer yanınızda su bulundurursanız MeLuna'yı yıkayıp tekrar yerleştirebilirsiniz.

Menstruasyon dönemi bittiğinde MeLuna bir önceki başlıkta açıklandığı gibi dezenfekte edilmeli ve ürünle birlikte gönderilen kesesinde saklanmalıdır.

MeLuna'nız taktıktan kısa bir süre sonra (yani henüz dolmadığını bildiğiniz halde) sızdırıyorsa yerine tam olarak yerleşmemiş ve tam olarak açılmamış olabilir. Lütfen şu videoyu izleyin (İngilizce fakat görsel olarak da anlaşılıyor):


42 yorum:

 1. bu kadar zahmete degmez

  YanıtlaSil
 2. kesinlikle cok rahat. hele havalar isindikca pedin yaptigi koku ve terlemeyle karsilasmiyacagim icin cok mutluyum. istedigim aktiviteyi istedigim giysiyle yapabiliyorum sayesinde

  YanıtlaSil
 3. hiç burada anlatıldığı gibi uzun ve zahmetli bir iş değil, bu bilgiler ilk defa kullanacaklar için verilmiş... tuvalete oturuyorum, kabı tutma yerinden tutup çekiyorum, evdeysem tahret musluğunda dışardaysam mataramdaki suyla yıkayıp katlayıp geri takıyorum, tuvalet kağıdı ile kurulanıp sonra ellerimi sabunla yıkıyorum, bu kadarcık...çöp kutusu bulamadım pedim yetmedi derdi yok...

  YanıtlaSil
 4. bunu kullandıktan sonra dünya varmış dedim, bir kere kullandıktan sonra anlayacaksınız. yalnız içinizdeyken unutup seks yapmaya kalkmayın hehe ben unuttum o yüzden :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba ben 16 yaşındayım ama bunu kullanmamda herhangi bi kötü etki var mı

   Sil
  2. merhaba ben 16 yaşındayım ama bunu kullanmamda herhangi bi kötü etki var mı

   Sil
  3. kötü etkiden kastın nedir?

   Sil
 5. Yanıtlar
  1. merhaba, sol sütunda iletişim linklerimiz var, mail atın lütfen

   Sil
 6. bu ürünü kullanmak isterim ancak bekaret için sorun teşkil eder mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, kap vajina içine sokulduğu için bekaret zarını yırtma riski var

   Sil
 7. Bendekinin rengi beyazdan sarıya döndü ve bende mantar yapıyor. Nedeni ne olabilir? artık kullanamıyorum mantar olma korkusuyla tampona geri döndüm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. renk değişikliği kandaki demirden kaynaklanıyor, 3 kat su ile sulandırılmış hidrojen peroksitte biraz bekletirseniz rengi eski haline dönecektir, mantar enfeksiyonunuz varsa tampon da kullanmayın bence ve tabii ki önce doktorunuza danışın, ayrıca https://kandidabyebye.wordpress.com/ adresini mutlaka ziyaret edin, sevgiler

   Sil
 8. Herkese merhabalar. menstrual kapı ilk duyduğumda çok sevindim ve en kısa zamanda edinmem gerektiği fikri oluştu bende. Kullan-at pedlerin zararı saymakla bitmez. Tahriş,çevreye verdiği kirlilik ve koku faktörü beni pedlerden iyice uzaklaştırdı açıkçası. yaklaşık 2 gündür kap kullanıyorum ve ilk gün taktığımda çok şaşırdım. 'ne yani bu kadar rahat mı hissediyor insan?' dedim kendi kendime. ilk gün tereddütlerle geçsede ikinci gün varlığını bile unuttum. Fakat şeffaf bir kap aldığım için renkte sararma oldu, uzun süre kullanacağımız için acaba ilerde nasıl görünür diye bir tereddüt yaşadım. kabın rengini muhafaza edebilmek için kimyasal olmayan bir ürün önerisi olan varsa bekliyorum. iyi günler herkese.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, ilk denemede doğru boyu bulduğun ve doğru yerleştirmeyi başardığın için çok şanslısın, herkese nasip olmaz :) Meluna'nın renk değişikliği kandaki demirden kaynaklanıyor, vajinanın içindeki sıcacık ortamdan dolayı leke oluşuyormuş, üretici firmanın önerisi ve internette bulabileceğin yüzlerce kullanıcı yorumu kabını hidrojen peroksit/oksijenli suda bir gece bekleterek lekeleri giderebileceğin yönünde, deneyip sonucu da paylaşırsan harika olur....hidrojen peroksitin formülü H2O2 ve melunanın üreticileri malzemenin %12 hidrojen peroksite dayanıklı olduğunu söylüyorlar...ama eczanelerden aldığımız oksijenli suda hidrojen peroksit oranı sadece %3, ve havayla temas ettikçe oranı daha da azalıyor (maden suyunun gazının kaçması gibi), bunu yarıya yarıya sulandırarak da kullansak sonuç alınıyormuş, sonra su ile iyice durularsan bir sonraki menstruasyona kadar üzerinde hiçbir kalıntı kalacağını sanmıyorum

   Sil
 9. merhabalar. yaklaşık 1.5 ay önce kabım elime geçti :) ilk adetimde kullanmadım, şehir dışındaydım ve ilk denemem evimin rahatlığında olsun istedim. o kadar çok şey okudum ve izledim ki kullanım hakkında, ilk denemede hüsran olabileceğine kendimi alıştırmıştım.

  ilkinde içeride açılmasını beceremedim :) ama iki saat sonra tekrar denediğimde bu sefer olmuştu ve şaşırdım. ertesi gün çok daha kolay yerleştirmeye ve çıkarmaya başladım.

  motivasyon çok önemli, kendini yapabileceğine inandırmak gerekiyor önce.. ilknur hanıma da bilgilendirme ve satış konusunda yardımcı olduğu için ama en çok da menstürasyon kapları hakkında böyle bir türkçe kaynak oluşturduğu için çok teşekkür etmek istedim :) sevgiler.

  YanıtlaSil
 10. 1 senedir kullanıyorum kesinlikle muhteşem bir şey !

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. Meluna kabı 1 yıldır kullanıyorum. Hiçbir problem yaşamadım. Artık mentrual dönemim sıkıntısız, tahrişsiz ve kokusuz geçip gidiyor. Temizliği ve renk değişikliği kısmında da oksijenli su ilaç gibi geldi gerçekten. Oksijenli suyu biraz sulandırıp, kabı içinde bekletiyorum(1 günden daha fazla sürüyor renginin açılması, sonra ilk günki gibi bembeyaz oluyor) bunun dışında ufak bir soru için geldim buraya aslında. Kabımız takılıyken havuza girebiliyor muyuz acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. meluna ile mutlu olmanız harika haber :) kaplar çoğu kaynakta ve üreticiler tarafından yüzme için özellikle öneriliyor (regl sırasında suya girmek için diğer tek seçenek olan tamponlara göre çok daha sağlıklı ve güvenli), eğer kabınızı normalde sızdırmadan kullanıyorsanız, havuzda çok zorlayıcı bir aktivite yapmayacaksanız (akrobasi, su topu maçı vb.) ve kabınızı havuza girmeden önce boşaltıp öyle girerseniz rahatlıkla kullanabileceğinizi düşünüyorum, sonuçta havuz suyunda kalma süreniz sanıyorum 1 saati geçmez, elbette kaza olma ihtimali az da olsa var ama okuduğum yorumlarda 7 saattir boşaltmamıştım gibi bilgiler var :) bir de eğer düzenli olarak su sporları yapıyorsanız spor modeli de denemenizi tavsiye ederim, biraz daha sert bir malzeme kullanıldığı için fiziksel aktivite ve zorlama halinde sızdırma ihtimali çok daha düşüktür...sevgiler

   Sil
  2. En kısa sürede sport modelini de deneyeceğim. İşim gereği sporla haşır neşirim, faydalı olacağını düşünüyorum. Cevabınız için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

   Sil
  3. yine de umarım gerek kalmaz, mevcut kabınızı uzun yıllar kullanırsınız :) sevgiler

   Sil
 13. Bakire olanlar kullanabiliyormu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vajinanıza girecek her tür cisim gibi menstruasyon kabı da bekaret zarınızın yırtılmasına sebep olabilir

   Sil
  2. Bekaret ilişkiye girince bozulur zar yırtılınca değil

   Sil
 14. Merhabalar öncelikle akla çok yatkın geliyor ve merak edebileceğimiz birçok sorunun cevabı verilmiş durumda.. cabalarinizdan ötürü teşekkür ve tebrik ediyorum.. fakat yinede bir sorum olacak ; doğru kabı neye göre belirliyoruz ?

  YanıtlaSil
 15. Merhabalar öncelikle akla çok yatkın geliyor ve merak edebileceğimiz birçok sorunun cevabı verilmiş durumda.. cabalarinizdan ötürü teşekkür ve tebrik ediyorum.. fakat yinede bir sorum olacak ; doğru kabı neye göre belirliyoruz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/p/hangi-boy-bana-uygun.html adresinde açıklamaya çalıştık, yine de soru işareti kalırsa e-posta ile sorabilirsiniz, sevgiler

   Sil
 16. E peki geceleri kullanılınca iiçindekiler vajinaya geri dökülmüyor mu. Bir de bakirelik için riskli olabilir demişsiniz ama bu risk yüzde yüz mü yoksa daha mı az.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, gece yatarken akıntınız vajinada kalıyor evet, fakat bunun bilinen bir zararı yok... bekaret konusunda da, himen denen zarın şekli müsait ise zar yırtılmadan kap ve tampon gibi ürünler kullanmak mümkün, ayrıca pek çok kadın bu zarın yırtılmasını bekaret kaybı olarak görmüyorlar ve bu ürünleri kullanıyorlar... fakat yırtılma riski kesinlikle var

   Sil
 17. Ben 15 yaşındayım ve pedle başım dertte diyebilirim. Ama yaşımdan da belli olduğu üzere... kullanabilir miyim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. selamlar, kabı kullandığında himen zarın yırtılabilir mi diye soruyorsun anladığım kadarıyla, cevap evet yırtılma ihtimali var, bunun sağlığın açısından hiçbir sakıncası olmamakla birlikte elbette ülkemizde toplumsal olarak gereksiz bir sıkıntı :/ , yıkanabilir pedlerle ilgili yazımı okudun mu? alıştıktan sonra onlar da oldukça kullanışlı, sadece yıkama rutinini oturtman gerekiyor o kadar, ve kaplar gibi hem sağlıklı hem de ekolojikler...

   Sil
 18. Merhaba, ben aktif bir cinsel hayatım olmasına ve birleşme sırasında hiçbir acı, ağrı vs. yaşamamama rağmen tampon kullanamadım. Sadece bir kez denedim ama o kadar acıttı ki canımı bir daha denyemedim. Onda yaşadığım sorunu bu kapta da yaşamaktan korkuyorum açıkçası. Bu tür sorun yaşayan var mı bildiğiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, tampon kullanmakta zorlanan kadınların kap kullandıklarına ve çok memnun olduklarına dair yorumlar okudum fakat herkesin deneyimi farklı, kabın bu bakımdan tampona göre avantajı su bazlı kayganlaştırıcı kullanarak takabilmek olabilir, tamponun yüzeyi kağıt/kumaş gibi bir malzemeyle kaplı, kap ise pürüzsüz bir plastik, (tamponlardaki plastik aplikatörlerin de numarası da bu) yani kap daha pürüzsüz olduğu için belki kayganlaştırıcıya bile gerek kalmaz, son olarak, denemek istiyor ama paranız boşa gitsin istemiyorsanız kabı bir iki kez denedikten sonra önerdiğimiz şekilde dezenfekte edip birine hediye edebilirsiniz, herhangi bir sakıncası olmaz, tek kullanımlık herhangi bir üründen daha temiz olacaktır... sevgiler

   Sil
 19. Nereden satin alabiliriz acaba

  YanıtlaSil
 20. Nereden satin alabiliriz acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, me-luna.eu sitesinden satın alınabiliyor, siparişinize yardımcı olmamı isterseniz ilknur.urkun@gmail.com adresine mail atabilirsiniz

   Sil
 21. Daha 14 yasindayim ve ped cok sıkıntılı bu kabi kullnamayi cok istiyorum.ama aci yaparmi diye korkuyorum aci yapiyormu ve bu yasta kullanmamin bir sıkıntısi var mi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, yurtdışında ilk adetinden itibaren kap kullanan gençler olduğunu biliyorum ve genç kullanıcılar için melunanın soft modeli var, yaştan bağımsız olarak bazı kadınlar kap kullanımında acı, ağrı yaşayabiliyor, vajinanın yapısına bağlı bu biraz, bir sıkıntı yaşadığında bir yetişkinin desteğine ihtiyacın olabileceği için bu konuyu önce ailenden bir kadınla konuşmanı tavsiye ederim, ya da yıkanabilir kumaş pedlerle ilgili yazılarıma bir göz atabilirsin, sevgiler

   Sil

Popüler Yayınlar