DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

Bunca Marka Arasında Neden MeLuna?

Bu blogu hazırlamadan önce kendimiz için menstruasyon kabı araştırmalarımız sonucunda Almanya’da üretilen MeLuna menstrüasyon kaplarının piyasadaki en uzun ömürlü, en sağlıklı, en kullanışlı ve en uygun fiyatlı markalardan biri olduğuna karar verdik. Kendimiz kullandık ve memnun kaldık.

Bugün Dünya'nın çeşitli yerlerinde yüzlerce firma menstrüasyon kapları üretiyor. Elbette her kadının tercihleri farklı olacaktır ve bu markalardan başka bir tanesi ya da başka bir ürün (yıkanabilir pedler ve deniz süngerinden tamponlar gibi) sizin için daha uygun olabilir.

Bizim MeLuna'yı seçme nedenlerimiz şunlardı:

-MeLuna hem diğer bazı markalardan daha uzun ömürlü (10 yıla kadar kullanılabilir), hem de fiyatı daha uygundu (Avrupa ve Amerika'da üretilen bazı markalarla kıyaslandığında böyle. Çin'de üretilmiş düşük kalite silikondan mamül fason kaplar daha ucuz elbette)

-MeLuna tıbbi standartlarda (biberonların emzik bölümünde, serum hortumlarında vb. kullanılan) termoplastik elastomerden (TPE) üretiliyor. TPE hem tıbbi kullanım için sertifikalı, hem dayanıklı hem de alerjiye neden olma ihtimali yok (kalite ve güvenlik konusunda sertifikalar üretici firmanın web sitesinde görülebiliyor)

TPE bir plastik, yani petrolden üretiliyor fakat tıbbi kullanımlar için tasarlandığından en sağlıklı plastik çeşidi. En yaygın alternatifi olan silikon da genel kanının aksine sentetik, içinde petrol türevleri bulunuyor ve doğada bozunabilir (biodegradable) değil, doğru kalitede değilse enflamasyon ve alerjilere sebep olabildiği, vücuda kimyasal bulaştırabildiği söyleniyor: https://www.lifewithoutplastic.com/store/is_silicone_a_plastic#.WKVrItKLTDc
Bunun daha doğal alternatifi olan lateks/ kauçuk ise alerjen olabiliyor, kimyasal reaksiyonlara oldukça açık ve ömrü çok daha kısa. 

-MeLuna'nın yüzeyi diğer malzemelere göre daha pürüzsüz ve daha sert olduğundan temizlenmesi ve yerleştirilmesi daha kolay: http://thesweethome.com/reviews/best-menstrual-cup/

-MeLuna sekiz farklı boy, üç farklı sertlik, 4 farklı kulp (ki en kullanışlısı olan halka kulp diğer markalarda pek bulunmuyor) seçeneği sunuyor, serviksin konumu, vajina genişliği, vajinal kaslarınızın gücüne göre kendimize daha uygun bir model seçebiliyoruz: boy ve model seçenekleri

-MeLuna Almanya'da üretildiği için Türkiye'ye ulaştırılırken çoğu markaya nispeten daha kısa mesafede taşınıyor, yani ekolojik ayak izi daha düşük oluyor (Türkiye'de üretilen bir marka henüz yok).

- Kasım 2017'de Alman ÖKO-TEST dergisinin yaptığı araştırmada üçü organik pamuklu 15 tampon ve altı menstruasyon kabı markası çeşitli kimyasallar ve ağır metaller bakımından test edilmiş ve MeLuna (M-klasik-mor-halka kulp) test sonucunda "çok iyi" olarak nitelenen iki üründen biri olmuş. (Ne yazık ki makale ücretli olarak ve sadece Almanca yayınlandı https://www.oekotest.de/kosmetik-wellness/21-Tampons-Menstruationstassen-im-Test_110373_3.html)

-2011 yılından beri kendimiz ve başkaları için verdiğimiz hiçbir siparişte hiç sorun yaşamadık, tek bir defolu, yanlış ürün teslimi ya da kullanım sırasında deformasyon vb. şikayeti almadık!(Yine de böyle bir şikayetiniz olursa bize iletmekten veya bloga yorum bırakmaktan çekinmeyin lütfen)


4 yorum:

 1. meluna'yi kullanmadim
  benim kullandigim diger markanin tavsiye edilen omru 1 yil civarinda, yuzeyi hafifce puruzlu, zaman zaman tam acilmadigi icin sizdirabiliyor, cubuk tutamaci tutmasi kolay degil, fiyati 3 kati ve taa kanada'dan geldi.
  Tum bunlara ragmen memnun muyum? hem de cok! Adet gormek baska turlu 1 deneyim haline geldi :)

  YanıtlaSil
 2. Dünyayı kurtaran kadınlara hoşgeldiniz. Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler...dilerseniz deneyimler sayfamıza da yorum bırakarak tecrübelerinizi anlatabilirsiniz...

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, sattığınız meluna soft olan mı yoksa eski daha katı versiyonu mu?

  YanıtlaSil
 4. Merhaba, her iki ürünü de satıyoruz.

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar