DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

30.12.14

dünyayı kurtaran kaplar

Ülkemizde üstü örtülü bir tabu ve genel olarak kadınların iş, aile vb. yaşamında sessizce katlandıkları çeşitli sıkıntıların kaynağı olan menstruasyon dünyanın bazı yerlerinde daha vahim toplumsal sorunlara yol açıyor. Dünyayı Kurtaran Kadınlar'ın Türkiye'de yaşayan kadınlar için sunmaya çalıştığı çözümler dünyanın dört bir yanında kadınların hayatını kökten değiştiriyor...işte Doğu Afrika'dan bir dünyayı kurtarma projesi...   

Orjinal metin: http://www.huffingtonpost.ca/sabrina-rubli/menstrual-cups-east-africa_b_6313436.html
Çeviri: İlknur Kelso

Dünyanın dört bir yanında kadınlar, güvende ve sağlıklı kalabilmeleri karşısında cinsiyete özgü engellerle sürekli karşı karşıyalar. Kadınların HIV/AIDS, sıtma, zatürre gibi hastalıklar ve cinsel saldırı ve bununla ilişkili sağlık sorunlarıyla karşılaşma riskleri daha yüksek. Bu sorunların birçoğu bizim kontrolümüz dışında ve değiştirmesi onlarca yıl sürecek derin kültürel uygulamalarla ilgili. Ancak bazı sorunların çözümleri şaşırtıcı derecede kolay ve etkili. Menstruasyon dünya çapında kadınların yaşamında önemli bir engel ve uygun olmayan hijyen pratikleri genellikle ciddi sağlık sorunlarına ve zararlı toplumsal uygulamalara yol açıyor.

Kenya'da bir paket tek kullanımlık pedin fiyatı yaklaşık 75KSH -- $1 CAD--2 TL. Bu size küçük bir miktar gibi görünebilirse de vasıfsız işçilerin ortalama günlük geliri $1.50 CAD--3 TL olduğu için her ay hijyenik malzeme satın almak binlerce kadın için mali olarak imkansız.

Uygun hijyenik malzemelere erişimi olmayan bu kadın ve genç kızlar alternatif yöntemlere, yapraklar, gazete kağıtları, kumaş parçaları, pamuk, elyaf, hatta çamur gibi malzemelere başvuruyorlar. Bu yöntemler işlevsel olmamanın yanı sıra ciddi enfeksiyonlara neden olmakta. Bir de bunların gün içinde kadınlara ne kadar rahatsızlık verdiğini düşünün.

Sağlıklı ve sürdürülebilir menstruasyon malzemelerine erişim sağlamak bu kadınların güvenliği ve sağlığı için faydalı olduğu gibi onların işe, okula gidebilmelerini ve gündelik işlerini yapabilmelirini kolaylaştırıyor.

Menstruasyon kapları tıbbi cihaz yapımında kullanılan malzemelerle (silikon- TPE vb.) üretilir ve vajinaya yerleştirilerek menstruasyon akıntısını-emmeden- biriktirir. Dolayısıyla kadın vücudu için çok daha sağlıklı bir seçenektir. Tek kullanımlık tampon ve pedlerin aksine zararlı beyazlatıcılar ve kimyasallar içermeyen menstruasyon kaplarının hiçbir yan etkisi ve Toksik Şok Sendromuna yol açma riski yoktur.

Doğru yerleştirildiğinde kap vajinanın içinde 1-1,5 santimetre derinlikte durur ve vakum etkisi ile yan duvarlara dayanarak sızıntıyı engeller. Kaplar 12 SAATE KADAR güvenli ve konforlu bir şekilde kullanılabilir ve 10 YILA KADAR kullanım ömrü vardır. Bu da kapları ekonomik ve sürdürülebilir bir çözüm yapar. Kuzey Amerika'daki kadınlar için kap kullanımı menstruasyon dönemini konforlu hale getirir. Gelişmekte olan ülkelerde ise kadınların hayatlarını tamamen değiştirebilmektedir.

Menstruasyon kapları ekonomik özgürlük sağlar ve menstruasyonu mali bir yük olmaktan çıkarır. Her ay tek kullanımlık ped satın alması gerekmeyen kadınlar kendilerine ve ailelerine daha fazla bütçe ayırabilirler.

Kapların 12 saate kadar koruma sağlaması kadınların gündelik hayatlarına devam edebilmelerini, birçok ülkede büyük bir sorun olan umumi tuvalet bulma ihtiyacını ortadan kaldırır. Kaplar ayrıca kadının vücutlarına daha hakim olmalarını, örneğin duş alırken kaplarını boşaltabilmelerini sağlar.

Menstruasyon kapları genç kızların okula, ayın her günü devam edebilmelerini sağlar. Kenya'daki genç kızlar her ay ortalama 4,9 gün devamsızlık yapmaktadır. Menstruasyon sebepli bu devamsızlıklar toplam okul yılının %20'sinin kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Bir genç kıza bir menstruasyon kabı vermek onun gün içinde tuvalet bulamadığı için okuldan devamsızlık yapmasına engel olur. Artık kıyafetinin lekelenmesinden ve arkadaşlarının onunla dalga geçmesinden korkmasına gerek kalmaz. Sınıfta rahat oturabilir ve okul etkinliklerine katılabilir. Artık ped satın alabilmek için okulda verilen kahvaltıyı kaçırması gerekmez.

Genç kızların okula devam edebilmeleri lise öğrenimine geçebilme ihtimallerini ve toplumun etkili ve saygın birer üyesi olma şanslarını arttırır.

Femme International'ın Kadın Sağlığı yöntemi Programı Doğu Afrika'da genç kızlara menstruasyon kapları ve temel eğitim ile hijyen malzemeleri dağıtmakta, böylece ayın her günü okulda, güvende ve sağlıklı kalmalarına destek olmaktadır. Siz de Femme web sitesini ziyaret ederek bir menstruasyon kabı ya da bir Femme paketi bağışlayabilirsiniz.

4 yorum:

 1. Bakire kadinlar kullanabilir mi? Bakireyim ama kullanmak istiyorum nasil olacak? :) Biktik pedlerden

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, kaplar vajina içine yerleştirildiği için "bekaret zarını" yırtma ihtimali var...riski almak istemezseniz yakınabilir pedleri tavsiye ederiz

   Sil
 2. Merhaba, bekaretle ilgili soruyu yanıtlamak istedim. Kızlık zarı hayal ettiğimizin aksine vajinanın (yatay olarak) tümünü kaplamaz, daha çok yanlarda durur. Bu zarı parmağınızla (acısız biçimde) esneterek menstruasyon kabını rahatça kullanabilirsiniz, zaten ilk aydan sonra esnemiş olacağı için sıkıntı da kalmaz. Ben menstruasyon kabını cinsel ilişkiye girmeden kullanmaya başladığım için sıkıntı çekip araştırmıştım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deneyiminizi paylaştığınız için çok teşekkürler, bu seçenekten haberim yoktu, çok değerli bir bilgi oldu, yalnız bildiğim kadarıyla kızlık zarının şekli kişiden kişiye değişebiliyor http://www.yoonhohospital.com/wp-content/uploads/2014/11/shape-oft-the-hymen.jpg dolayısıyla belki denemeden önce bir jinekologla görüşmek faydalı olabilir

   Sil

Popüler Yayınlar