DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

4.3.14

Tohumun Rüyası'nı ve Askıda Kitap'ı desteklemek için son 7 gün

Sevgili Nalan Özdemir Erem bir yoga eğitmeni, anne, permakültürsever, sosyal arı ve part-time hayalperest. Boğaziçi Üniversitesi Tarlataban Topluluğu üyesi ve Boğaziçi Üniversitesi Mensupları Tüketicileri Kooperatifi (BÜKOOP) gönüllüsü.
Nalan gördüğü bir rüyanın peşinde 8 ay çalıştıktan sonra karşımıza bir kitap, bir video, atalık tohumlar ve bir imece fon/kitle fonlaması projesiyle çıktı: Askıda Kitap. İmece fonlama platformu Biayda.com üzerinden destek olabileceğiniz projenin gereken fonu toplayabnilmesi için sadece 7 gün kaldı. İmece fonun güzelliği herkesin bütçesi elverdiği kadar destek verebilmesi, maddi destek veremeyenlerin de projeyi paylaşarak çok büyük bir katkıda bulunabilmesi. Toohumun Rüyası adlı çocuk kitabının ve atalık tohumların ülkenin dört bir yanındaki çocuklara ulaşmasını amaçlayan projenin detaylarını kendisi şöyle anlatmış:

Bir gece rüyamda kalbime bir kitap doğdu. Yaşamı başlatan tohumun yolunu izledim, kelimeler cevap verdi. Esra dinledi, Sahar’ın kulağına üfledi. Sahar cisimleştirdi, Saeed ilişkilendirdi. Andrew ingilizceye çevirdi; Julia okudu, inceledi. Diloy filmini çekti. İlhan Abi kitapla birlikte dağıtmak için kavılca buğdayı tohumlarıni gönderdi. Yeliz görünür kıldı. Emekler yol oldu, imece ile başlayan yaratma sürecinde çocuk kitabımız “Tohum’un Rüyası” basım aşamasına geldi.Askıda Kitap kampanyası ismini Anadolu’da fırınlarda hala yaygın olarak uygulanan askıda ekmek geleneğinden aldı. Ekmek satın alırken fırıncıya fazladan ekmek parası verildiğinde o ekmek askıya çıkıyor ve ihtiyaç duyanlar kimseye sormak zorunda kalmadan ekmeğe ulaşabiliyor.

Kitaplar da ekmek gibi su gibi olmazsa olmaz.Kampanyamızın amaçları:

- 8 aylık bir emek ve dayanışma ile hazırladığımız kitabımızın basılmasını sağlamak.
- Kitabın arkasındaki zarflara koyacağımız Kars’tan gelen, dünyada bilinen en eski buğdaylarından, kavılca buğdayının tekrar tüm Anadolu coğrafyasına sembolik de olsa ulaştırılmasını sağlamak ve kaybolan atalık tohumlara böylece dikkat çekmek.
- Kitapların dağıtımında alternatif yollar yaratarak daha fazla çocuğa erişimi sağlamak.
- Kitap edinirken aynı zamanda hediye ederek kitabı almak isteyenlerin tek bir eylemi ile çok katmanlı bir zenginlik yaratmak ve paylaşım kültürünü yaygınlaştırmak.
- Anadolu’da köklü bir şekilde ifadesini bulan ‘Askıda Ekmek’ kültürünü, çağın ihtiyaçlarına göre uyarlayarak kültürel devamlılığa katkıda bulunmak.

İmece ile başlamış birlikte yaratma sürecinde çemberi tamamlamak ve düşlediğimiz şeyleri hep beraber gerçekleştirme iradesi üzerine bir deney yapmak için sizleri askıda kitap kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz.

Kampanyanın bütçesi sadece kitabın basımı, çizer ve tasarımcı ücretlerini karşılıyor. Projeyi yaratan yazar ve editörün emeğini bütçeyi erişilebilir tutmak için dışarıda bırakıyoruz.

Satın aldığınız kitaplardan sizin tercihinize göre en az 1 tanesi başta Çocuk Esirgeme Kurumu, Devlet Hastaneleri’nin Pediatri Bölümleri, Devlet Anaokulları ve çocuklarla ilgili çalışma yapan dernekler olmak üzere bu kitaba ulaşmasını arzu ettiğimiz çocuklara gönderilecek. Kitabın ulaşmasını istediğiniz başka çocuklar varsa önerilerinize her zaman açığız. Diğerleri adresinize ulaştırılacak. Satın aldığınız kitaplardan kaç tanesini bağışlamak istediğinizi ve kitabın gönderilmesini istediğiniz adres bilgisini tohumunruyasi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar