DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

29.8.11

başka bir dünya mümkün diye yola çıktı...

.... Türkiye'ye zaman bankası kavramını getirdi!

Dünyayı kurtarmaya niyetli birbirinden güzel kadınlardan bu sefer hangisini tanıtsak diye düşünürken Ayşegül Güzel aradı ve seninle röpörtaj yapmak istiyoruz dedi. Onunla tatlı sohbetimizin ardından sıcağı sıcağına ben de size onu tanıtayım dedim.

Ayşegül girişimci ve yaratıcı kişiliğini önce pazarlama, sonra innovasyon sektörlerinde değerlendirmeye çalışmış, bizim şansımıza göçmenler üzerine bir araştırma projesinde yer alınca gönlünde yatan aslanın sosyal girişimcilik olduğunu keşfetmiş.

Uzun zamandır http://baskabirdunya.wordpress.com/ adresinde sosyal girişimcilikle ilgili bilgi ve deneyimlerini paylaşarak etrafına ilham saçıyor. Bununla da kalmıyor, Barselona'dan dönerken oradaki yaşam deneyimini kullanarak bizlere çok büyük bir hediye yapıyor: Zaman Kumbarası, yani ZUMBARA.
"Zumbara paylaşarak hayatı kolaylaştırmak ve güzelleştirmek isteyen insanların buluştuğu bir topluluk diyebiliriz. Zaman Bankası sistemi ve sosyal ağlardan (internetten) güç alan bu web sitesi ihtiyaç anında herkesin zamanının eşit değerde olduğunu vurgular. Eşitlikçi ve adaletçi bir sistemdir. Hayatta paradan daha önemli şeyler olduğunu, gerçekten sahip olduğumuz tek şeyin zamanımız olduğunu hatırlatır. Farklılıklarımızın bizi zenginleştirdiğini, birbirimize ihtiyacımız olduğunu tecrübe ettirir. Güven, karşılıklılık ve katılım (sosyal sermaye)sağlar."
Zumbara'yla tanıştığımda küçük bir kasabada masa başı bir işte çalışıyor bu sırada permakültürle ilgili araştırmalar yapıyordum. Dünyanın başka yerlerinde paranın geçmediği hizmet paylaşımı sistemlerinin varlığını okuyordum. Türkiye'de böyle bir sistem kurulduğunu duyunca hiç düşünmeden kayıt oldum, benimle aynı şehirde hiç üyesi olmamasına aldırmayıp birkaç ay içinde 4 farklı şehirden 6 kişiyle telefon ve e-posta üzerinden hizmet paylaştım. Zumbara'da paylaşabileceğiniz hizmetler hayal gücünüzle sınırlı; masaj da yapabilirsiniz, avizenizi de taktırabilirsiniz, bisiklete binmeyi öğretebilir ya da bahçenizi çapalatabilirsiniz. Paranın geçmediği ve herkesin zamanının eşit değerde olduğu bu dünyaya Zumbara kayıt sayfasından girip süprizlerle dolu bu serüvene siz de katılsanız ne güzel olur. Zumbara'nın Günlüğü'nü de takip etmeyi unutmayın.

Şimdi yazılarına yakından bakınca iyice anladım Ayşegül'e hissettiğim yakınlığı. Dünyayı Kurtaran Kadınlar'ın bakış açısını öyle güzel ifade etmişki;

"evet, başka bir dünya mümkün ve bunu sağlayacak olan güçlü ve sorumluluk sahibi bireyler"


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar