DÜNYAYI KURTARAN KADINLARDA ARA

3.2.14

Kandida 1: Kandida'nın Didem'le imtihanı

Fotoğraf: Filiz Telek

UYARI: YAZDIKLARIMIN HEPSİ BENİM DENEYİMİMDİR VE ETKİLERİNİN SİZDE DE AYNI OLACAĞININ GARANTİSİ YOKTUR. TIBBİ BİR EĞİTİMİM YOKTUR,
DOKTOR YA DA DANIŞMAN DEĞİLİM. LÜTFEN BURADA YAZILANLARI BİR REÇETE GİBİ ALIP UYGULAMAYIN. BU YOLCULUKTA PEK ÇOK HATA YAPTIM, HER HANGİ BİR DENEYİMİMİ UYGULAMADAN ÖNCE SON YAZIMI (http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/11/kandida-3-bir-yok-olus-hikayesi.html) MUTLAKA OKUYUN. DENEYİMLERİMİ KENDİNİZE YAKIN BULUYORSANIZ BENİMLE İLETİŞİME GEÇİN: didemcivici@hotmail.com 

Uzunca süredir şikayetçi olduğu Canadida, namı diğer vajina mantarına, buralarda kimin sözünün geçtiğini göstermeye karar veren Didem'in süreci tüm detaylarıyla, kür günlüğü ve fermentasyon tariflerine varana kadar anlattığı yazısıyla karşınızdayız...

CANDIDA (VAJİNAL MANTAR) BYE BYE!-
Evet, bu yazının ismi ancak bu olabilirdi: Güle güle pek muhterem Candida, nam-ı diğer mantar!

Hikâyemiz 2008 yılında başladı. Umudum o ki, bedenimde misafir ettiğim bu cismin yarattığı olumsuz tavırları azimle yok edeceğim. Bu benim için bir yaşam savaşı artık, zira hayat enerjimi emen bir vampire benzetiyorum onu, ve biliyorum ki benim dışımda pek çok kadının hayatını da bir hayli olumsuz etkileyen bir durum bu.

Candida dediğim cisim, ki kendisi halk dilinde “mantar” olarak bilinir, kendisi aslen bir tür maya. Bende yaratmış olduğu özellikli durum ise bedenimde vajinal mantar şeklinde yer almış olması. İlk başlarda bir kaç ayda bir hafif kaşıntı ve akıntı ile kendini gösteren bu meret, daha sonraları (başladıktan yaklaşık 1-1.5 sene sonra) kronik bir hal almaya başladı. Bazen her ay regl öncesinde sektirmeden baş rolü alan candidacığım oldukça canımı sıkmaya, hayatımı zora sokmaya başladı. O yıllarda üniversitede öğrenciydim ve mâlum sınav stresiyle pek de anlaşamıyorlardı, çünkü stres candidayı oldukça etkiliyordu. Bağışıklık sistemimdeki her hangi bir dengesizlik de hemen candidanın canlanmasına ve sahneye atlamasına neden oluyordu. Bir de bunlara o dönemde yoğun olarak maruz kaldığım panik atak ve anksiyete durumlarımı eklersek durumun vahimliğini tahmin edebilirsiniz sanıyorum. Daha sonradan öğreneceğim üzere candidanın kalp çarpıntısı yaratma olasılığından haberdar değildim elbette o zamanlar. Anksiyetenin ilerlemesi ile candidanın vücuduma yerleşmesinin doğru orantılı olduğunu hiç bir zaman fark edememekle birlikte, kapı kapı bana uygun bir jinekolog aramaya başladım. 8 ayrı doktordan sonra umudumu yitirmeye başlamıştım, zira verdikleri ilaçların hiç bir yardımı olmuyordu. 5-7 günlük antifungal vajinal kapsül ve 7-10 günlük probiyotik kapsül... hep aynıydı. İşin kötüsü bunlar işe yaramadığı gibi her seferinde daha da güçlendiğini hissediyordum. En sonunda Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu’na başvurdum. 2010 yılından bu yana tüm jinekolojik muayenelerim için kendisine gittim ve candida sürecinde oldukça yardımı dokundu. Semptomlar başladığında kendisine gidiyordum ve uyguladığı müdahale ile hızla geçiyordu etkileri. Ancak bunların hiç biri candidanın “tekrarlamasını” engellemiyordu. Cem Bey’in verdiği ilaçlar da yetersiz gelmeye başladı. Tahminim oydu ki candidanın bağışıklığı söz konusuydu, ya da bilmediğim ve tahmin edemediğim bir durum mevcuttu. Sonuç olarak jinekoloğumun tavsiyeleri ve uygulamaları da boşa çıkıyordu. 5 sene olmuştu ve ben hâlâ bu garip cismin esiri durumundaydım. Kendimce araştırmalar yaptım bu süre boyunca: şeker ve alkol kesinlikle tüketilmemeliydi. Mayalı besinler, çikolata, kahve, kafein de öyle. Neyse ki 14 yaşımdan beri tamamen sağlıklı besleniyordum, hatta 2006 yılından beri vejetaryendim. Şeker kesinlikle tüketmiyordum. Bol meyve, bakliyat, yoğurt (mümkün olduğunca çok yiyordum, çünkü probiyotiğin candidanın ezeli düşmanı olduğunu öğrenmiştim), sebze yoğunluklu besleniyordum. Yakın kadın dostlarımla durumumu paylaştığımla bir kaç öneri de almıştım ve arada bunları uyguluyordum: Sarımsak ve yoğurt tamponu. Sarımsak konusuna çok yaklaştığımı söyleyemem o vakitler, ancak yoğurda buladığım tamponu vajinaya yerleştirmek beni oldukça rahatlatıyordu. Tabi bu tamponu 1 saatten fazla tutmuyordum, ki bunun çok çok yetersiz olduğunu da çok sonraları öğrenecektim.

Bu süre zarfında anksiyete ve candidaya ek olarak 2011 yılında IBS (İrritabl Bağırsak Sendromu) tanısı da konuldu. Yanlış uygulama sonucunda (video kapsül kolonoskopi nedeniyle bağırsaklarımı temizlemek için cüsseme göre çok fazla müshil verilmişti) bağırsaklarımda ne kadar iyi bakteri varsa hepsini kanalizasyon sularına dökmüştüm ve benim için çok zor bir 6 ay deneyimledim bu sayede. Bedenim çok güçsüzdü, sürekli su içme ihtiyacı duyuyordum ve günde 8-10 kere tuvalete çıkıyordum. Bu durum uzun bir süre bedenimdeki iyi bakterilerin inşasını durdurmuş oldu ve tahmin edersiniz ki candida da tam bu dönem itibariyle güçlenmeye başladı. Sonraki seneyi biraz rahat geçirmeme karşın 2013 yılı itibariyle iş stresimin artması ve kişisel hayatımın karmaşıklaşması ile yükselen gerginliğin etkisiyle anksiyete, kalp çarpıntıları ve candida eskisinden de güçlü olarak geri geldiler. Artık bu konuda ümitsizdim, zira jinekoloğumun verdiği ilaçlar da hiç bir etki yaratmadığından dolayı tamamen zamana bırakmıştım artık her şeyi. Ömrüm boyunca bu meretle yaşamak zorunda olduğumu düşünüyordum.

Tüm bunların olumsuz duygularını barındırırken 2013 yazının sonunda çok sevdiğim bir arkadaşım aracılığı ile bir doktorla tanıştım. Geleneksel Çin Tıbbı ve Naturopatik Tıp doktoru, ve aynı zamanda fitoterapist, akupunktur ve meridyen terapisi uzmanı olan Dr. Onur Aydınoğlu ile ilk başta bel ağrılarım için görüşüyorduk. Uyguladığı teknikler ve verdiği tavsiyeler sayesinde bir kaç gün içerisinde bel ve sırt ağrılarım tamamen yok olmuştu. O sıralar Onur Bey’in kurduğu Heal İstanbul Doğu Şifa sanatları Merkezi’nin müdavimi oldum. 2013 Kasım gibi başladığımız tedaviler kısa sürede bedenimi yenilememe neden olmuştu, ancak bir yandan candida durumu da devam ediyordu. En sonunda bu konuda da Aydınoğlu’na danıştım. Anksiyete durumumdan haberdardı ve candidanın da bu çarpıntılarla çok alakalı olabileceğini ve hemen bir küre başlamam gerektiğini, böylece kısa sürede bağışıklık sistemimi de güçlendirerek mantarın olumsuz etkilerinden kurtulabileceğimi söyledi. Bunun yanında “kan tıkanıklığı”ndan bahsetti, candidaya ve diğer poblemlerime yol açan sorunun da bundan kaynaklanabileceğinin altını çizdi. O sırada şehir dışındaydım ve tekrardan İstanbul’a gittiğimde kendisiyle görüşene dek bu kürü uygulayacaktım. Oldukça heyecanlanmıştım, zira o zamana dek hiç bir tıbbi girişimin etkili olmadığını deneyimleyen ve kanıksayan ben için elbette ki doğal yöntemlerle bu şeyden kurtulmak harika olacaktı! Ayrıca kendisi bu konuları da içeren, bireyselleştirilmiş ve bütünsel beslenme üzerine bir kitap yazıyor şu sıralar. Senelerdir (yaklaşık 15 senedir) her türlü beslenme yaklaşımını didik didik etmiş benim gibi birisi için böyle bir yaklaşımın dile getiriliyor olması da iç rahatlatıcı bir durum.

Doktorum özellikle bir kaç nokta üzerinde durdu:
Karbonhidrat, şeker ve fermente ürünler. Bunlara şimdi hayatımın üç sac ayağı olarak bakıyorum. Gerçekten de hastalığınız ya da sorununuz ne olursa olsun herkesin dikkat etmesi gereken 3 temel şey bunlar bence. Tavsiyelerini listeye döktü ve hiç zaman kaybetmeden uygulamalara başladım. Bu liste şunları içeriyordu:

- Şekeri minimuma indir (kuru meyve ve meyve suları dahil)
- Tüm beyaz un/ekmek mamüllerini minimuma indir (makarna, börek, kurabiye...)
- Tüm tahıl ürünlerini az tüket.
- Fermente gıdaları bol miktarda tüket:
• Kefir (günde 1-2 bardak)
• Pancar kvass (günde 2-3 bardak)
• Sauerkraut + diğer fermente sebzeler (günde 1-2 kase)
• Kombucha (günde 1-2 bardak)
- - Kemik, ilik, paça suyu – her gün 2-3 bardak (kolay hazımlı yüksek kalite protein ve mineraller - besleyici ve bağırsak dokusu be florasının iyileşmesine üstün destek)
- Sakatat (ciğer, böbrek, yürek) – et olarak tüket (toksin açısından hayvanın en temiz kısımları, besin yoğunluğu ve hazmedilebiliği en yüksek et seçimi)
- Her öğünde bol miktarda yeşil sebzeler ve otlar - çiğ ve pişmiş – (bakteriyel flora, proteinlerin hazmı ve bağırsak kimyasının düzenlenmesi, ayrıca bitkisel besin yoğunluğunu arttırmak için)
- Kekik çayı (gün boyu istediğin kadar)
- Solgar Multi-billion dophilus – 2 hafta boyunca her gece 1 kapsül vajinaya uygula.
- Beslenmede iyi yağları arttır - ghee, zeytinyağı, tereyağı, ve özellikle Hindistan cevizi yağı (son derece antifungal - günde bir çorba kaşığı)
- Ayrıca kan şekerini dengelemek ve insülin metabolizmasını dengeleyerek hormonal ve bağışıklık sistemlerine desteği arttırmak için öğün aralarında ve geceleri atıştırmayı kes ve ara öğünleri minimize et (et suları, probiyotik içecekler ve bitkisel formül dışında)


Reçeteyi uygulamaya 3 Ocak 2014 tarihinde başladım ve 15 gün boyunca sıkı küre devam ettim. Küre başladıktan bir kaç gün sonra ağır akıntı ve kaşıntılarım başlayınca Aydınoğlu’nun tavsiyesi ile sarımsak uygulamasına başladım. 4 gün boyunca vajinaya sarımsak fitili yerleştirdim (yapılışına son bölümde yer vereceğim). Sonrasında ise 2 gün probiyotik (solgar) kapsül ve 2 gün sarımsak olmak üzere 15 gün devam ettim. Sarımsak çok güçlü bir antifungal olduğundan dolayı uygulamaya başladığım günden itibaren rahatlama başladı. Yakması konusunda kafanızda soru işareti oluşmasın, çünkü içeri yerleştirdiğinizde hiç bir şey hissetmiyorsunuz, sadece yerleştirirken dış dudaklara değerse yanma oluşuyor. Gerçi şu da var ki, dış bölgede fazla kaşıntı olmasından dolayı sarımsak sürmeye dahi başladım ve sarımsağın “Canesten” gibi antifungal kremlerden en az 10 kat daha güçlü olduğunu söyleyebilirim :)Yalnız uyarayım, acı eşiğiniz yüksekse bu işe girişin, zira oldukça yakıyor.

Bu reçeteye dahil edilen bir kaç şey daha oldu: yine doktorumun tavsiyesi üzerine Bioastin (antioksidan destek ürünü – günde 2 tane) kullandım bu süre boyunca, çünkü kendisinin belirttiğine göre candida ölürken (ki şeker ve karbonhidratı kestiğimiz anda bu meret çığlıklar atmaya başlıyor) arkasında toksin bırakıyormuş ve antioksidan kullanarak onun oluşturabileceği olumsuz etkileri minimuma indirmeyi hedefledik. Bunun yanı sıra BifidoMix probiyotik kapsülü (ağızdan günde 2 tane yatmadan) aldım ve hepsine ek olarak bir de benim için hazırladığı bitkisel bir formül de eşlik etti diyete. Aynı zamanda vajinaya saf Hindistan cevizi yağı sürmemi de önerdi, çünkü sarımsağın yarattığı tahrişi iyileştirmede etkili imiş ve ayrıca da antifungal ve antibakteriyel.

Şimdi gelelim bu 15 günlük kürde ne yiyip ne içtim, neler yaşadım, nasıl dönüştüm :)

“CANDIDA BYE BYE DİYETİ GÜNCESİ”

1. Gün (3 Ocak 2014)

İlk günden “sıfır” karbonhidrat (bakliyatlar dahil) ve “sıfır” şekere (meyve, kuru meyve, meyve suyu dahil) geçiş yaptım. Kahvaltıda salata, yumurta, peynir, avokado ve çiğ fındık- çiğ badem yedim. Ne yalan söyleyeyim bunlarla doyabileceğimi düşünmezdim, ancak sanırım ekmekle kuru yemişlerin yerini değiştirebilirim. Gerçekten de tok tutuyorlar ve ekmeği aratmıyorlar.

Kahvaltı sonrası baş dönmesi ve bir anda basan “açlık” nedeniyle dayanamadım ve 1 çay kaşığı harnup pekmezi çaldım ağzıma, saniyesinde iyi hissettim. Bu kan şekeri ne menem bir şeydir! Gün içerisinde bir tane küçük muz yedim. Aralarda bolca paça suyu, pancar kvass, sauerkraut, kuruyemiş ve peynir atıştırdım. Durmadan acıkıyorum. Öğlen salata ve kuzu haşlama, akşam ise paça, salata, et yedim. Gece sarımsak tamponu uyguladım.
2. Gün (4 Ocak 2014)

Sersem gibiyim. Şeker tüketmemek yavaştan vuruyor. Evin içerisinde şeker muadili ne alabilirim diye dolanıyorum. Aklıma tarçın geldi! Tarçınlı yoğurt muhteşem bir çözüm sundu bana. Hem şekerimi dengeliyor, hem de antibakteriyel. Akşam üstü yeniden baş dönmesi yaşıyorum. Bu sefer de aklıma hünnap geldi, 5 tane hünnap yedim.

Kahvaltı olarak çift yumurta, avokado, peynir, salata ve kuru yemiş. Öğle atıştırmalığı bol ceviz, peynir, sauerkraut. Akşam ise paça, böbrek ve billur, salata. Gece sarımsak tamponu uyguladım.

3. Gün (5 Ocak 2014)

Oldukça yorgun uyandım. Kahvaltıdan sonra biraz bahçe işlerine yoğunlaştım, ancak evin içine girdiğimde kendimi kanepenin üzerine yığılmışken buldum. Zihnim dingin ve canlı olmasına rağmen bedenim şimdiye kadar olmadığı şekilde yorgun hissediyordu. Annem hemen kemik suyu ısıttı, kemiğin içindeki tüm iliği de bu suyun içine karıştırdı. Kemik suyunu kaynatırken sarımsak ve kekik de koymuştum, oldukça lezzetli olmuştu zaten, ama ilikle birlikte bomba bir karışım oldu! Yanında da çok küçük bir parça ekmeğin üzerine 2 diş sarımsak ezip koydu. Evet 3. günüm ve bu ilk ekmeğim. Hoş, sonuncu oldu zaten.

Doktorumun verdiği bitki karışımına çok yaklaşamamakla birlikte (günde 6 kaşık içmemi söyledi ama ancak 2 kaşık içebiliyorum) diğerlerini mümkün olduğunca düzenli uygulamaya çalışıyorum. Ancak o kadar çok şey yiyip içmem gerektiği düşüncesi ile biraz (!) stres olmuş durumdayım. Gece yine sarımsak tamponu uyguladım.

4. Gün (6 Ocak 2014)

Dünden çok farklı değilim. Çoğu zamanım yatarak ve dinlenerek geçiyor.
Sabah kahvaltısında bol peynir, avokado ve salata, kuruyemiş yedim. Öğleye kadar sürekli atıştırdım, öğle yemeği olarak böbrek, yoğurt, salata; akşam ise paça, salata ve sauerkraut. Akşamları kalp çarpıntıları başlıyor, iki gündür böyle. Tamamen psikolojik olduğuna inandığımdan önemsemiyorum ama işleri çok kolaylaştırdığını söyleyemem.

Gece tekrardan sarımsak tamponu uyguladım.

5. Gün (7 Ocak 2014)

Güne harika uyandım! Kahvaltı sonrası deniz kenarında yürüyüşe çıktım. Yürürken içimden “Kaç kaplan gücündeyimdir ki..?” diye sorarken buldum kendimi! Evet evet 4 kaplan gibi! Bu inanılmaz bir his!

Sabah kahvaltıda organik sosisli yumurta, yeşillik ve kuru yemiş. Öğle yemeğinde paça ve akşam yemeğinde pancar otu kavurması, salata ve ciğer.

Gece probiyotik kapsül tamponu uyguladım.

6. Gün (8 Ocak 2014)

5.5 kaplan gücüyle güne başlıyorum :) Hava güneşli ve içim enerji dolu! Sanıyorum eşiği geçtim, çarpıntılarım da yok oldu.

Kahvaltıda bol peynir, yeşillik, kekik çayı ve kuru yemiş. Öğle yemeğinde sauerkraut, ciğer ve yeşillik. Akşam için sebze yemeği (tereyağlı), salata, yoğurt ve kuruyemiş.

Gece yine probiyotik kapsül tamponu uyguladım.

7. ve 8. Günler (9-10 Ocak 2014)

Enerjim gittikçe yükseliyor. Bedenimi çok güçlü hissediyorum. Şeker ve karbonhidrat arayışım günlerdir hiç yok. Sanırım bu şekilde yaşayabilirim! Gece sarımsak tamponuna devam!

9. Gün (11 Ocak 2014)

Candida geri geldi! Hafif kaşıntı mevcut, ama yılmayacağım. Biliyorum ki son çırpınışları. Yapmam gerekenleri yapmaya devam ediyorum. Bir anda mucize beklemiyorum zaten. Hayatıma nasıl girdiyse öyle çıkıp gidecek. Sabırlıyım neyse ki... Gece yine sarımsak tamponu uyguladım.

Kahvaltıda yumurta, yeşillik, kekik çayı, peynir ve kuruyemiş. Öğle yemeğinde yoğurt, kuruyemiş, brokoli. Akşam yemeğinde balık ve salata.

10. Gün (12 Ocak 2014)

Enerjim yüksek olarak uyandım. Kaşıntı artarak devam ediyor ve akıntı başladı. Beslenmeme aynı titizlikle devam ediyorum. Akşama doğru enerjim biraz düşüyor. Bu süreç sadece bedenimin değil, aynı zamanda zihnimin de dönüşümünü içeriyor. Tam bir “detoksifikasyon” diyebilirim. Zihin-beden-ruh bir arada temizleniyor gibi hissediyorum. Bu oldukça zorluyor beni aslında, ama buna hazır olmasam başlamazdım, değil mi?

Kahvaltıda peynir, kuruyemiş ve yumurta. Öğle yemeğinde kemik suyu, salata, sauerkraut. Akşam yemeğinde balık ve salata.

11. Gün (13 Ocak 2014)

Enerjim yükselmeye devam ediyor. Kaşıntı ve akıntı daha da arttı. Sürekli sarımsak uyguluyorum: geceleri tampon, gündüzleri suyunu sürüyorum. Oldukça acı verici ama işe yarıyor. Bitki karışımını kullanamıyorum, tadı tam bir felaket! Fermente ürünlerimi hiç aksatmadan devam ettiriyorum.

Sabah kahvaltısı olarak yumurta, salata, peynir, kuru yemiş ve kekik çayı. Öğle yemeği olarak işkembe, akşamüstü sauerkraut ve peynir, kuru yemiş. Akşam tahin soslu yürek ve salata.

12. Gün (14 Ocak 2014)

Enerjim biraz düşük uyandım. Baş ağrısı sabahtan vurdu, gün boyunca aralıklarla devam etti. Su krizleri yaşadım gün boyu. Arada susuzluktan bardak bardak su içiyorum. Akşama doğru daha iyi hissetmeye başladım. Zayıfladığımı düşünerek yağlı besinlere yöneldim bugün. Sonradan bozuk olduğunu öğreneceğim tartı kilomu 38 gösterdi, apar topar kilo alma çalışmalarına başladım.

Sabah kahvaltısı salata, peynir ve kuru yemiş, kekik çayı. Öğlen brokoli ile birlikte yürek kavurma ve sauerkraut. Akşam ise bol tereyağlı karnabahar ve salata, tahin soslu.

13. Gün (15 Ocak 2014)

Enerjim oldukça yüksek. Kilomun 38 değil 42 olduğunu öğrendim :) Yaklaşık 1.5 kilo almışım. Son 1 senedir 41’i geçemediğimi düşünürsek bu iyi bir başarı benim için; ve en önemlisi çok sağlıklı hissediyorum. İtiraf etmeliyim ki tartıdaki sayının psikolojim ve enerjim üzerindeki etkisi büyük :) 2011’de yaşadığım bağırsak sendromu etkilerini anımsadıkça kilomun azalması fikri hiç hoşuma gitmiyor.

Sabah kahvaltısı olarak keten tohumlu, bol zeytinyağlı, ceviz ve peynirli salata ve bir dilim tam çavdar ekmeği (pumpernickel) yedim. Öğleye doğru iki büyük avuç fındık ve badem, öğle yemeği olarak İnegöl köfte ve salata, akşam ise kuzu şiş ve salata.

14. Gün (16 Ocak 2014)

En sonunda “normal” denebilecek bir zihin halindeyim :) Çarpıntılarım yok oldu, zihnim dingin ve baş ağrılarım yok oldu.

Sabah kahvaltısında 2 yumurta, yeşillik ve tam çavdar ekmeği (yarım dilim) yedim. Öğleyin sauerkraut, yoğurt ve kuruyemiş; akşam ise kuzu ve ot yemeği.

15. Gün (17 Ocak 2014)

Bakliyat ve tahıla hala geçiş yapmadım, bedenim bu beslenme şeklini benimsedi sanıyorum. Enerjim gittikçe yükseliyor ve çok daha güçlü hissediyorum. Akıntı çok azaldı, kaşıntı neredeyse yok. Gün boyu bir kaç kere sarımsak sürüyorum dış genital bölgeye, akşamları ise 2 gün probiyotik, 2 gün sarımsak fitile devam ediyorum.

Sabah kahvaltısında kıymalı yumurta, yeşillik. Öğle yemeğinde kuruyemiş, sebze yemeği, yoğurt. Aralarda sauerkraut, yoğurt ve peynir. Akşam ise köfte ve salata.

Bu 15 günlük kür boyunca her güne 1 bardak pancar kvass ile başlayıp (günün geri kalanında bir bardak daha içiyordum) kekik çayı ile devam ettim. Gün boyu kemik-paça suyu (1-2 bardak), 2 bardak kefir ve 1-2 kase sauerkraut tükettim. Kekik çayını fırsat buldukça içmeye çalıştım (yaklaşık günde 4-5 bardak). Meyve olarak küçük muzlardan 1 adet yedim her gün. Onun dışında şeker ihtiva eden hiç bir şey tüketmedim. Aslında meyve yemem serbestmiş ama ben bu yeme-içme konularında biraz (!) katı olduğum ve bir an önce candidadan kurtulmak istediğim için meyveye ve bakliyata dahi yanaşmadım. Kombucha konusuna gelirsem, kendisine çok samimi davrandığımı söyleyemeyeceğim. Vücudumun olumlu tepkiler vermemesinden dolayı (mide ekşimesi ve yangı) diğer fermente ürünlerimle yürümeyi tercih ettim. Dileyen günde yarım çay bardağı ile başlayarak günlük dozda devam ettirebilir.

Bu arada bu süreçte bana destek olan en önemli şeylerden biri de egzersizdi. Zaten omurgamı dik tutmak üzerine sıkı çalışıyordum, bunu sürdürdüm hatta sıklaştırdım. Toksinlerin atılmasında da oldukça yardımcı bir etken olduğunu biliyorum egzersiz yapmanın. Sabahları 15-20 dk esneme-yoga ve akşam yemekten önce 30-40 dakikalık daha ağır egzersizlerle günü tamamlıyordum. Candidanın sevebileceği pek bir şey kalmadı bedenimde aslında :) Nem tamamen yok oldu. Şu aralar biraz vajinal hassasiyet yaşıyorum, lâkin bunun da kısa sürede yok olacağını biliyorum. Şehire aylar sonra yoğun münasebetim olmasından dolayı üzerime yapışan mikroplar da çok ağrıtmadı başımı, çünkü probiyotiklerim iş başındaydı!

Peki şimdi nasılım? Evet, 15 günü bitirdim, hatta üzerinden 2 hafta geçti. Yanaklarım pancar kvassın rengine büründü, bedenim 10 kaplan gücünü gördü ve bu beslenme tarzı metabolizmama o kadar iyi geldi ki aynen devam ediyorum. Bakliyat hâlâ tüketmiyorum (1 ya da 2 kere yedim) ve gerçekten aramıyorum. Yemem demiyorum, ama kök sebzeler, sakatat ve taze diğer sebzelerle kuru yemiş (çiğ fındık-badem-ceviz) o kadar iyi geliyor ki! Arada yemeye başlayacağım, bakalım nasıl bir değişim olacak enerjimde. Candida’nın bir anda yok olmasını elbette beklemiyorum, zira zaman alacaktır (3-5, belki 6-10 ay) etkilerinin yok olması. Kaldı ki zaten her birimizde mevcut olan bir şey bu ve hiç bir zaman tamamen “yok” olmuyor, lâkin bu kadar iyi adamla dolu bir ordu kurmuşken artık çok da sesini yükseltebileceğini sanmıyorum :)

Bu arada kürü bitirdikten ve İstanbul’a döndükten sonra Aydınoğlu’na tekrardan muayene için gittim. Daha ayrıntılı şekilde inceledikten sonra tanıyı koydu: İki katlı bir pattern (oluşum/örüntü/şekil) söz konusuydu bedenimde: Temeldeki pattern kan tıkanıklığına bağlı kan kuruması ve bu oluşumun üzerine oluşan qi tıkanıklığı ve nem birikmesi. Candida 2. kısımdaydı, yani nem birikmesine ait bir oluşumdu. Uyguladığım kür de bu nem birikmesini yok etmeye yönelikti. Nemin atılmasıyla alttaki neden olan kan tıkanıklığı ve kuruluğuna yönelik çalışmaya başladık, ki bu durum bende sık ve ağrılı adet görmeye, pıhtılı kanamaya, el-ayak üşümelerine ve vajinal hassasiyete neden oluyor. Anlayacağınız yeni başlıyoruz :)

Tüm bu süreçte tüm nazımı çeken aileme o kadar minnettarım ki. Annemin ilk günlerde önümde ekmek yiyemesi ve her fırsatta peşimden paça suyu ile koşturması özellikle anlamlıydı benim için :) Ve tabi ki hayatımı değiştiren doktorum Onur Aydınoğlu’na binlerce teşekkürler...


TARİFLER

Sarımsak Tamponu

İhtiyacınız olacak şeyler: Sarımsak, pamuk ip, dikiş iğnesi, bıçak.

 Önce sarımsağın dış zarını soyuyorsunuz. Bu konuda ilk gece deneme yapın derim. Eğer bünyeniz çok hassassa zarı soymak yerine boydan bir kaç çizik atmak yeterli olacaktır. Eğer ilk gece her hangi bir yangı oluşmadıysa ertesi gece dış zarı soyabilirsiniz.

 Sonraki aşamada dikiş iğnesine ipi geçirin ve sarımsağın bir ucundan diğer ucuna doğru iğneyi sokun ve ipin sarımsağın içerisinden geçmesini sağlayın.

Sarımsak tamponunuz hazır! Tabi bu ip işine girişmeye de bilirsiniz, ben bazen kullanmadım. Sabah kalktığınızda ve tuvalete girdiğinizde kendiliğinden de çıkıyor merak etmeyin 

 ,

Pancar Kvass

Tariflerini Onur Aydınoğlu’ndan edindiğim kvass ve sauerkraut artık soframın vazgeçilmezleri. Şarabın yerini bir kadeh kvass aldı diyebilirim :)
5 lt için:

1-1.5 kg pancar
1-2 kaşık tuz (isteğe göre arttırın ya da azaltın)
2/3 kahve fincanı peynir altı suyu (nasıl yapacağınızı anlatacağım)
½ kahve fincanı sirke (isteğe göre)

Pancarları soyun ve 4-6’ya bölün (büyüklüğüne göre). Büyük bir kavanoza doldurun (kavanozun tahminen 1/3’ünü doldurmalı). Diğer yanda içme suyu, tuz, peynir altı suyu ve sirkeyi karıştırın kavanozu dolduracak şekilde doldurun ve kapağını kapatın. Karanlık bir yere koyabilirsiniz.


Peynir altı suyu:
Yoğurt kasenizde biriken suyu kullanabilir ya da kendiniz yapabilirsiniz. 2 bardak sütü ocakta ısıtın. Kaynamaya başladığında altını kısın ve içine 1-2 kaşık yoğurt karıştırın. Kesildiğini göreceksiniz. Kesilen parçaları süzerek taze lor olarak kullanabilirsiniz. Geriye kalan su ise artık sizin dostunuz :)

Not: Pancar kvass yaklaşık 2 günde hazır oluyor. Oda sıcaklığında bu iki günü geçirdikten sonra daha serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
Hazırladığınız pancarları 2-3 kere kvass yapmak için kullanabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey kvass bitmeden (kavanozun dibinde 4-5 parmak suyu kaldığında) üzerine tuzlu su eklemeniz.

Sauerkraut

Sauerkraut için de aşağı yukarı aynı yöntemi uyguluyorum. Normal boy bir beyaz lahanadan bir orta boy kavanoz sauerkraut çıkıyor. En son sefer yeşil lahanadan yaptım, o da oldukça güzel oluyor. Ancak beyaz lahana kadar çabuk fermente olmuyor.

Ölçülendirmede göz kararı kullansam da pancar kvassı temel alabilirsiniz. Su gereksinimi çok daha az oluyor, dikkat edin. Ben peynir altı suyu, sirke ve tuzu önce ekleyip sonra üzerini su ile dolduruyorum.
Sauerkrautta yapmanız gereken asıl işlem lahanaları “yoğurmak” :) 2 büyük yaprağını ayırdıktan sonra lahanaları ince ince dilimleyin ve büyük bir kaseye alın ve yoğurmaya başlayın (hepsini yoğurmak zor oluyor o nedenle parçalara bölün ve öyle yoğurun). Amacımız yapraklarını kırarak fermente işlemini hızlandıracak ortamı hazırlamak. Sonrasında kavanoza doldurarak diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. En son olarak baştan ayırdığınız bütün lahana yapraklarını en üste kapak yaparak, mümkünse kenarlardan içeri doğru sıkıştırarak yerleştirin ve kavanozun kapağını kapatın.

Not: Sauerkraut da oda sıcaklığına ihtiyaç duyuyor. Hatta kavanozu bir kaba yerleştirerek karanlık bir yere koyun, zira ertesi gün suyu kavanozdan dışarı akmaya başlayabiliyor. Küf görürseniz önemli değil, hazır olduğunda üzerini temizleyerek tüketebilirsiniz.

ve Didem'in kandida macerası burada bitmiyor. Devamı için

Didem’in Kandida Macerası – 2. Bölüm

Kandida’nın Dönüşü:

Kandida: Bir Yok Oluş Hikâyesi
http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/11/kandida-3-bir-yok-olus-hikayesi.html


190 yorum:

 1. Yazınız oldukça ayrıntılı ve besleyici ... teşekkür ederim :) Küçük bir şeye takıldım, kan tıkanıklığı tam olarak nedir?

  YanıtlaSil
 2. Merhabalar, gecikme için özür :)

  Onur Bey'in aktarımına göre kan tıkanıklığı Geleneksel Çin Tıbbı terimi.

  "Vücudun üç temel maddesi qi (enerji), sıvılar ve kan. Bunlar sürekli akış halinde olmalılar ve akışları birbirlerine bağlı. Yenilenip arınabilmeleri için de düzgün bir akış hali gerekli. Kan bunların en derinde olanı Özellikle kalp, karaciğer, rahim ve cinsel organlarla bağlantılı. Duygusal ve fiziksel travma, enfeksiyon veya soğuk teması (kadınlarda özellikle regl esnasında) kansızlık ve başka metabolik faktörler kanın bu bölgelerde tıkanmasına sebep olabiliyor. Kan tıkanıklığı uzun vadede kısır döngü yaratıyor. Ayrıca qi ve sıvıların da tıkanmasına sebep olabiliyor. Tabi ki tüm tıkanık ve eksikliklerin fiziksel ve psikolojik sonuçları var Çin Tıbbında.

  Kan tıkanıklığının muayenedeki belirtileri sert ve kesik atan nabız ile göbek çevresi ve yumurtalıkların üzerindeki bölgelerde dokunun sertleşmesi ve baskıyla acıması. Ayrıca regl sancıları ve düzensizliği, gelen kanın renginin koyuluğu ve pıhtılı olması da belirtiler arasında."


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yanıt için çok teşekkür ederim :) sanırım bu konuyu biraz araştırmam gerekiyor :D

   Sil
  2. Rica ederim :) kolay gelsin

   Sil
  3. Kimyasallar ile( deterjanlar, şampuanlar vs gibi) aranız nasıl? Nedense yeni geldi aklıma neden daha önce sormadım bilmiyorum. Ben candidayı hayatımdan tamamen çıkaralı 3 sene oluyor. Tek yaptığım şey deterjanı ve yumuşatıcıyı hayatımdan çıkarmak oldu. Sonrası çorap söküğü gibi geldi.
   Beslenme şeklimde herhangi bir değişiklik yapmam gerekmedi zira zaten şekerden,hazır gıdalardan, yapaydan..vs uzak, fermente, probiyotik ve prepiyotiklere yakın beslenme alışkanlığım var.

   Sil
  4. yaklaşık 15 senedir kimyasallardan uzağım :)

   Sil
  5. Merhaba. Probiotik kapsülle hazırladığınız tamponda hangi probiotiği kullandınız acaba?

   Çok teşekkürler

   Sil
 3. Sarımsak tamponundan sonra vajinal akıntıda artış oldu mu? Nasıl belirtilerle azalmaya başladı?

  YanıtlaSil
 4. Sarımsak akıntıyı fazlalaştırıyor kısa süreliğine, mantar akıntısından daha sıvı bir şekilde oluyor. Ben bunu sarımsağın o bölgedeki temizliğine bağlıyorum, söküyor adeta.

  YanıtlaSil
 5. Merhaba bende yıllardır candidanın esiriyim ve 2008 den beri cem fıçıoğlunun hastasıyım Bir türlü kökten bir çözüm bulamadık karşılıklı Dün kendisine yine kontrole gittiğimde sizden ve dietinizden bahsetti okudum ve denemeye karar verdim cem bey bana solgardanda bahsetti ve dün aldım fakat siz şöyle birşey yazmışsınız
  - Solgar Multi-billion dophilus – 2 hafta boyunca her gece 1 kapsül vajinaya uygula.
  Bu biraz kafamı karıştırdı cem bey sabah akşam bir kapsül dedi ve ben ağız yoluyla içtim bunu biraz açıklarmısız nasıl kullanmalıyım hazneye mi koymalıyım şimdiden teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 6. Merhaba Yasemin Hanım :)

  Cem Hocama söylemiştim aslında, vajinaya yerleştiriyorum. Akşam 1 adet solgar tablet, onun dışında da kür döneminde günde 2 defa probiyotik tabler oral olarak kullandım. Lakin şu anda oral almıyorum, zira daimi kvass-sauerkraut ve kefir içip yiyorum. Ve onların dışında da pek çok fermente ürüne yer verdim beslenmemde.

  Bu arada ben 2 haftadan fazladır kullanıyorum bu kapsülü, rahat olun yani :) candida hala daha mücadelesini veriyor bedenimde, ama inanın ki bu kür ve hayatıma yerleştirdiğim beslenme alışkanlıklarından sonra 10 kaplanı da geçip 20ye evrildim :) açıkçası 2 haftadır daimi yokluyor, ben de kapsülle bombardımandayım. Bedenen hiç güçsüz hissetmedim bu süre içerisinde. Biliyorum bir anda yok olup gitmeyecek, ama sabırlı ve inatçıyım ;)

  Geçmiş olsun ve bol şifalar diliyorum.

  YanıtlaSil
 7. benim bağırsaklarıma bu kandidalar yerleşmiş.sürekli kabızlık çekiyorum. ve vücudumda hiç tükenmeyen kandidalar oluşuyo.doktorum şekeri ve hazır gıdaları tamamen kesti.kefir kabızlığıma çok iyi geliyo.sizce kullanmalımıyım.bana fikir verebilirmisiniz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Candida zaten bedenimizde her daim mevcut Emine Hanım, sadece aşırı çoğalması sonucu rahatsızlıklara neden oluyor. Şeker dışında karbonhidratı da asgariye indirirseniz yararını görürsünüz.

   Sil
 8. Didem hanim merhabalar gercekten oldukca faydali tavsiyelerde bulunmussunuz.Benim sorunum vajinada degilde dis genital bolgede kasinti sorun yaratack derecde degil ama kabarciklar var ve tahmn edebilecginz gibi antifugan ilaclar ise yaramadi.Iki gundur sarimsagi uyguluyorum cok can yakici ve henuz bir etkisni goremedim devam etmeli miyim sarmsga birakmak icin erken mi bilmiyorum:((

  YanıtlaSil
 9. bu yazının 2. bölümünde belirttim onu da bir okuyun isterseniz. (http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/04/didemin-candida-maceras-2-bolum.html)

  h.cevizi yağı (2 yemek kaşığı)
  kekik yağı (10 damla) ile başlayan bir krem hazırladık. oldukça etkili, deneyin derim. organik olmalarına dikkat edin lütfen.

  geçmiş olsun :)

  YanıtlaSil
 10. Cok tesekkur ederim herkese acil sifalar olsun

  YanıtlaSil
 11. Tekrar merhabalar Didem hanim size ne kadar tesekkur etsem bilemiyorum gercekten bende sizin gibi geceleri sarimsagi uygulamaya devam ettim gunduzleride kekik yagini surdum gunde birkac defa.Yalniz once dediginiz gbi h.cevizi yagiyla denedim sonra sadece kekik yagini denedim sadece kullandgmda inanilmaz rahatlatti tabii bende boyle oldu arkadaslar yine sizin formulu uygulasinlar ben abartmis olabilirim:)seker kullanmiyorm karbonhidratta kisa zamanda gecti sonuc inanilmaz ne olur ne olmaz iki uc hafta daha devam edecegim yinelemesn diye.hem size tesekkur etmek hemde sonucu paylasmak istedim.

  YanıtlaSil
 12. :) harika! kekik yağını saf kullanmak cesaret işi gerçekten de, oldukça güçlü bir yağ. geçtiğine sevindim Esra Hanım, gazamız mübarek olsun! Sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Darisi herkesin başina:)sevgiler selamlarla...

   Sil
 13. Dikkat etmeme ragmen geri geldi ama ne geri gelmek deli gbi kasiniyor bu ne iillet birseymis cok mutsuzum:((((((

  YanıtlaSil
 14. Pes etmek yok. Ben de bu geçtiğimiz 5 ayın 3 ayında yaşadım aynı şekilde, ama sabırlı ve güçlü durmak gerek. En başta moralinizi düşürmeyin, zira psikolojik halden besleniyor kendisi.

  Geçmiş olsun hemen gitsin!

  YanıtlaSil
 15. Tek temennim o suan isi gucu biraktm iki gecedr uyku uyutmuyor meret buarada doktor bir arkadasim kasinti sorunu icin birde nibulen al dene hafifletr dedi daha once candiden travogen travacort hic bir ise yaramamsti deneyecegim yinede gunluk hayatmi ele gecrmis durmda:((bu arada cevaplr icin ayrca teskkr ediyorm

  YanıtlaSil
 16. Merhaba Bu paylaşım için çok dua çok güzel dilekler alıyorsunuz Size çok teşekkürler Didem Hanım Kültür testinde bu mikroorganizmaya rastlanmamasi kesinlikle vücutta olmayışı anlamında midir Zira belirtilerin neredeyse hepsi mevcut. Bu diyeti yazdıklarınızdan kopyalayarak bir kaç gündür uygulamaya koyuldum biraz eksiklerim var ama hiç şeker ve un tuketmiyorum aynen dediginiz gibi. :) Hande Ürkmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar Hande Hanım, kusura bakmayın geç yazıyorum. Maalesef kültürde rastlanmaması olmadığı anlamına gelmiyor zira pek çok çeşit candida kültürü var. Hem daha önce de dediğim gibi her kadının vajinasında bulunan bir şey candida.

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim Umarim sonuç almak çooook uzun sürmez zira sekersizlikten midir titremeye başlıyor vücut bazen Ve hatta çok unutkanım bu ara pratik düşünemiyorum çok degisiklik var bende. :) Teşekkür ederim bilgiler için. Hande

   Sil
 17. Ve bir de şunu sormak isterim vaginal şikayetler baslamadan önce bağırsak ucunda yaşanıyor aynı şikayetler Sonrasında vaginal bölgede başlıyor Ve idrar yolu iltihabı ile bağırsak ucundaki batma yanma şikayetleri geçmiyor Bu durumda sarımsak bağırsak ucu için mi uygulanmalı Bu doğru olur mu acaba? Hande Ürkmez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sanırım bahsettiğiniz bölge anüs. Eğer dışarıda ise hindistan cevizi-kekik yağı karışımı daha uygun bence. Ancak derinde ise sarımsağı deneyin bence.

   Sil
 18. Kan tıkanıklığı için Dr un özel bir tedavisi mi var Didem Hanım? Böyle bir tedaviye sanırım benim ihtiyacım var belirttiginiz sancılı noktalar sebebiyle.Hande Ürkmez

  YanıtlaSil
 19. merhaba,doktorunuzun bitkisel bir formül uyguladığını söylemişsiniz,bu nedir acaba,diğer yaptıklarınız ile birlikte ben de uygulamaya başlayacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bitki karışımı Çin bitkilerini içeriyor ve Onur Aydınoğlu'nun kendi hazırladığı bir karışım. Ayrıca kişiye özel hazırlamakta.

   Sil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 21. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 22. Didem Hn.merhaba,
  çok güzel bilgiler paylaşmışsınız.Bahsettiniğiniz bu klinik mide şikayetlerine de bakıyor muacaba?gastrit ,reflü ve candida.

  YanıtlaSil
 23. Didem Hanım selamlar
  Yazdıklarınızı merakla okudum. Ben de benzer sorunlar yaşamaya başladım. Merak ettiğim konu şu: Nem birikmesi nedir? Cevap verirseniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çin tıbbında vücut sıvılarının belli yerlerde fazla birikmesi olarak anlatılır. Ama semptomatik olarak candida dahil çeşitli sağlık problemlerine denk gelir.

   Sil

 24. Ahmet idris ulutaş 25 Tem 2014
  Ahmet Idris Ulutaş Evde kombu çayı ve kefir yapmak isteyenler kombu mantarı ve kefir mayası paylaşılır. Fitoterapist eczacı ahmet idris ulutaş.mail:ahmetidrisulutas@gmail.com-cep- 05379353475-ADANA-

  YanıtlaSil
 25. Didem Hanım tekrar selamlar
  Uyguladığınız diyette buğday yok. Bunun yerine yulaf, çavdar vb. kullanabiliyor musunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yulaf kepeği ve hindistan cevizi unu yapıp karışımlarıyla ekmek yapıyorum

   Sil
 26. CANDİDA Sadece vajinayı istila eden mantar değildir......ortamını yakaladığı her nemli hücrede oluşagelir ve beyne kadar sıçrayabilir nöronlarıda ele geçiren ve epilepsiye dahi sebep hain bir mantardır... sinsi sinsi oluşur ve antibiyotiklerlede çoğalabilir......bu sebeblede antibiyortik zararlıdır.....ph seviyenizi yüksek tutatsanız oluşumunu ve çoğalmasını engellemiş olursunuız.....

  YanıtlaSil
 27. Merhaba bi sorum vardi acaba vajinaya sarimsagi nasil yerlestirdiniz? kızlık zarı bakimindan soruyorum. Kızlar için uygun mudur?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır uygun değildir. Ancak candida, "kızlık zarı"ndan daha zararlı bir türdür.

   Sil
  2. Kiz oldugum icin sarimsagi icine yerlestiremiyorum fakat bez icine koydugum sarimsaklari ezip ustune koyuyorum felaket yaniyor cok az icine giriyor bi yardimi olur mu bosuna mi aci çekiyorum?

   Sil
  3. boşuna acı çekiyorsun, üzgünüm.

   Sil
  4. benim sarmısak sabah çıkmadı wc de napsamki endişelensemmi

   Sil
 28. Merhaba
  Son durumunuzu merak ediyorum nasil oldunuz? Benim de ataklarim 10 gune dustu resmen :(

  YanıtlaSil
 29. Yakında yeni bir yazı yazacağım. Şimdiye dek yazdıklarımdan oldukça farklı. Yeni bir kür denedim ve başarılı oldu. Durumum şu: daimi candida ataklarından sonra 3 aydır temizim, çok şükür.

  YanıtlaSil
 30. 4 gozle bekliyorum yazinizi darisi hepimizin basina. Cok sevindim sizin icin.

  YanıtlaSil
 31. Merhaba yaziniza bagirsak mantari ile ilgili arama yaparken ulastim.tam bir saglik krizi yasiyorum.eklem agrilari bitmek bilmeyen bagirsak gazi sekere asiri duskunluk agrili uzun suren ve bol pihtili camur kıvamında regl prolaktin yüksekliği demir eksikligi kasinti sivilce alerji vajina enfeksiyonu carpinti depresyon boşluk hissi vücuduma yerlesmis ve durmadan onu beslemem icin emreden bir yabanci varlik hissi vs vs hepsi bende mevcutm 30larin baslarindayim.yazınızı büyük bir umutla okudum lakin benim en buyuk sikintim sebatsizlik. Demir eksikliginden olsa gerek durmadan uyusuk bir sekilde uyuyorum. Bu enerjiyi nasil geri getirebilirim sizce? Ve bir de once demir eksikligi tedavisine baslamali miyim? Cok tesekkur ederim simdiden.

  YanıtlaSil
 32. Merhaba Didem Hanım,

  ms hastalığı ile bu mantarın bir ilgisi olabilir mi? bu kliniğe bu hastalığa yakalananlarda gidiyor mu bir bilginiz var mı?

  YanıtlaSil
 33. Merhaba Sevgili Didem,
  Sizin yaşadığınız aynı sıkıntıları ve başkaları da var maalesef :( 12 yıldır yaşıyorum. Lütfen uyguladığınız son tedaviyi paylaşır mısınız? şimdiden teşekkürler.

  YanıtlaSil
 34. Sevgili Hilal Hanım, MS hastalığı ve daha pek çok otoimmun rahatsızlık ve psikolojik rahatsızlık için GAPS Diyetin çok etkili olduğunu duydum. Bende gazete haberi ile öğrenip konferansına gittim, internette gapskitap diye aratabilirsiniz, bende başladım bu diyete. Allah hepimize şifa versin inşallah.

  YanıtlaSil
 35. Didem Hanımmmm :)
  Dönün artık ve şu candidanın canına nasıl okudunuz paylaşın n'olur
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 36. solgar kapsullerin vajinal yolla alindigini goremedim ama agiz yokuyla her gun yemekte alabilirsiniz diyor. Sarimsak tamponunu hemen uygulayacagim ama solgar kapsul konusunda kafam karisti . sarimsaga devam ederken solgari da her gun almaya devam edebilir miyiz

  YanıtlaSil
 37. Oral yolla alın solgar kapsülleri. Vajinada açılmıyorlar.

  YanıtlaSil
 38. Ayrıca yeni yazımı okuyun lütfen: http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/11/kandida-3-bir-yok-olus-hikayesi.html

  YanıtlaSil
 39. Merhaba, candidadiet.com da fermente ürünlerin içeriğindeki mayalanma yani küf oluşumu nedeniyle kesinlikle yasak olduğunu okudum. Hatta sadece bu sitede değil birçok yabancı sitede bundan bahsediyor. Ben dietimin 4. Gunundeyim sans eseri size bugün rast geldim. Kafam da karismadi değil. Bir de bugün akinti problemim oldu. Yani candidanin alarm verdiğini düşünüyorum. Ayrıca inanılmaz sinirliyim( normalde sakin bir mizacim var) kendimi karbonhidrat tuketmemek için zor tutuyorum. Bu durumla nasil basettiniz? Cevabiniz için şimdiden teşekkürler. Merve

  YanıtlaSil
 40. http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/11/kandida-3-bir-yok-olus-hikayesi.html

  Bu yazımı okursanız kafa karışıklığınız geçecek diye düşünüyorum, zira yukarıdaki yazı ilk yazım ve maceranın başlangıcı.

  Karbonhidrat konusuna gelince.. sadece irade ve istek. Bu meretten kurtulmak istiyorsam seçim yapmak ve bunu uygulamak durumundayım. Tam disiplinle.

  YanıtlaSil
 41. Ayrıca başka kafa karışıklıklarınız da varsa önümüzdeki ay Kandida üzerine bir eğitim veriyoruz:

  https://www.facebook.com/events/1549738178594919/?fref=ts

  YanıtlaSil
 42. Merhaba Didem hanım vajinadaki nem kurutma için uyguladığınız kürü yazabilir misiniz şütfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vajina her daim nemlidir Melek Hanım. yazımda vajina nemi kurutma gibi bir ifade yok, sanırım yanlış anladınız. Çin Tıbbına göre nem birikmesi var bedenimde ve bu da vajinadaki nem demek değil.

   Sil
 43. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. endişelenmeyin ve kasmayın kendinizi. ayrıca ipli yapmadınız mı anlayamadım.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  5. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  6. Neslihan Hanım, telefonda da size açıkladım bir daha buradan yazıyorum:

   Benim deneyimlerim bunlar ve doktor değilim. Kimseye böyle uygulayın vs demiyorum, nacizane tavsiyelerde bulunuyorum. Şimdiye dek böyle bir durumla hiç karşılaşmadım ya da duymadım. Ama vajina çok kuruysa yapışmış olabilir, bence bu durumda jinekoloğa gitmeden önce sirke duşuyla hazneyi ıslatmalı ve başka birinin yardımıyla sarımsak dışarı çıkarılmalı. Ayrıca ilk denemede ipsiz yapılmalı da dememişim. Yine kendi deneyimim ve bende bu şekilde oldu.

   Diğer bir konu da bu tavsiyenin Onur Bey tarafından verilmediği. Bu benim kendi araştırmamla bulduğum bir yöntem, o da söyleyince yeniden denemekte fayda buldum. Yani kendisi bunu hiç denemediği için elbette ki süreci ve sonrasını bilemez. Burada denemiş ve yararını görmüş kişi benim.

   Karatay diyetiyle taban tabana örtüşmüyor. Bu yazımda her ne kadar fermente ürünlerden bahsetsem de yazdığımız Kandida Protokolü'nde yasak. Lütfen sonraki yazılarımı okuyunuz. İnanın ki bu iş sarımsakla ya da beslenmeyle bitmiyor, maalesef.


   Didem’in Kandida Macerası – 2. Bölüm

   http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/04/didemin-candida-maceras-2-bolum.html

   Kandida’nın Dönüşü:

   http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/06/candidann-donusu.html

   Kandida: Bir Yok Oluş Hikâyesi

   http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2014/11/kandida-3-bir-yok-olus-hikayesi.html

   Sil
 44. teşekkürler. ben zaten sadece danışmak istedim size ve onur beye tecrubelerinizden oturu. kimseyi zan altında bırakmak istemem. kaldıki böyle bi yorum da da bulunmadım. lütfen kendinizi sorumlu gibi hissetmeyin teşekkürler

  YanıtlaSil
 45. Yukarıdaki anlatılan herşeyi uyguladım.sonuç bir ay sonra yine mantar. Çok üzgünüm olmadı Didem hanım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bundan sonra yazılan 3 yazıyı okudunuz mu?

   Sil
 46. hepsini okudum ama olmadı bir ay sonra tekrar oldum.

  YanıtlaSil
 47. merhaba erkeklerde nasıl oluyor bu kandida bilen varmı ?

  YanıtlaSil
 48. Sanırım bende var. Bağırsak floram bozulmuş. Yurt dışı sitelerinde dışkı fotoğrafı da bulabildim. İpliksi bir formu var. Bu şeker atakları, boğaz kaşıntısı, öksürük hepsi var bende. Yarın doktora gidiceğim ardından diyete başlayacağım. Didem hanım sonuç itibari ile geçti değil mi şuan bir şikayetiniz sorununuz yok..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
  2. ipliksi dışkı dediğiniz nedir kaan bey ? bende hergün tuvalete çıkmama ramen çok zorlanarak rahatlıyorum kabızlık hissi var çıkarken ince ince ve çok az çıkıyor ipliksi dediğiniz omudur acaba ?

   Sil
 49. Benim durumum 8 aydır temiz Kaan Bey.

  YanıtlaSil
 50. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 51. Didem hanım irritabl bağırsak sendoromunuz ne durumda şuan ? onuda yenebildiniz mi ?

  YanıtlaSil
 52. Elbette. Beslenmemi değiştirdiğim günden bu yana hiç bir rahatsızlığım olmadı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende bağırsakta candida mantarı var.. aylardır çok rahatsızım diyet uygulamaya başladım %60 bir azalma hissediyorum ama öğrendiğim kadarıyla ibs hastalığını doğrudan tetikliyormuş bu candida... ve ibs hastalığının bir tedavisi yok.. son zamanlarda ibs tehşiside koyudlu bana.. sizin bunu atlatmanıza çok sevindim umarım bende candida dan kurtulup ibs sorunumuda çözerim :(

   Sil
 53. Yıllardır çekiyorum bebek istiyorum ama iltihap kurumuyor ve malesef yurt dışında forumlar var candida ile ilgili biz ne kadar eksiği bu konuda sizin blogu görünce o kadar şaşırdım ve sevindim ki anlatamam. Ben yıllardır bir sürü Dr gidiyorum ve iltihap diyip sözde tedavi ediyorlar sonuç iki ay sonra tekrar o sinir bozucu akıntı. Söylediklerini sindire sindire bir kaç sefer okuyacağım beni en zorlayacak paça ve sakatat olacaktır olmazsa olmazı mi acaba beslenme şeklinin. Süreç uzun ama azimliyim anne olmak istiyorum artık çünkü. ..

  YanıtlaSil
 54. Yıllardır çekiyorum bebek istiyorum ama iltihap kurumuyor ve malesef yurt dışında forumlar var candida ile ilgili biz ne kadar eksiği bu konuda sizin blogu görünce o kadar şaşırdım ve sevindim ki anlatamam. Ben yıllardır bir sürü Dr gidiyorum ve iltihap diyip sözde tedavi ediyorlar sonuç iki ay sonra tekrar o sinir bozucu akıntı. Söylediklerini sindire sindire bir kaç sefer okuyacağım beni en zorlayacak paça ve sakatat olacaktır olmazsa olmazı mi acaba beslenme şeklinin. Süreç uzun ama azimliyim anne olmak istiyorum artık çünkü. ..

  YanıtlaSil
 55. didem hanım Ankaradayım.ne kadar jinekolog varsa gezdim. artık psikolojim bozuldu ağlaya ağlaya muayene oluyorum hiç kimse beni anlamıyor.37 yaşındayım 2 yıldır bu lanet candida ile uğraşıyorum hayatım kabusa döndü.8 aylık evliyim. bebek istiyorum ama yanaşamıyorum sanki vajinamın içini dışını çamur gibi kaplayan yoğun partiküllü akıntı ve canımı yakan kaşıntı ile ugraşırken nasıl bebek fikrine yanaşabilirim. bu akşam eve gidip hemen sarımsak kürü uygulamaya başlayacağım umarım işe yarar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, lütfen benimle iletişime geçin: didemcivici@hotmail.com

   Sil
 56. Bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Bende bu konuda blogumda yazılar yayınlıyorum beklerim.

  YanıtlaSil
 57. Merhabalar. Paylaşımlarınız için çok teşekkürler. 1.5 aydır GAPS diyeti yapmaya çalışıyorum. Bioastini eczaneye sordum bugün Türkiyede yok dedi. Siz nereden bulmuştunuz?. İnternette var ama çok güvenemedim. Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Temin edebilirim dilerseniz Nurdane Hanım. Lütfen benimle iletişime geçin: didemcivici@hotmail.com

   Sil
  2. Didem hanım sizinle iletişime gecemiyorum 😞

   Sil
 58. Selamlar,benim de midede ülsere sebep olan candidam var. Bakliyat ve meyveler hiç olmasa daha iyi tabii ama yenebileceklerin bir listesini yazabilir misiniz buraya? Mail de olur, fumisanyasin@gmail.com Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 59. Geçmiş olsun hepinize ne cadıymış bu candida, bende böyle bir şey yok lakin tesadüf buldum burayı, benim ağbim ile kardeşimin yüzünde kızarıklık olmaya başladı ve ikiside aynı anda aynı ayda başladı belki tesadüftür, doktorlar ikisinede genetik diyor yani bunların hiç bir problemleri yoktu şimdi baharatlı, çikolata vs.tarzında bazı yiyecekleri tüketmeleri ile anında yüzleri kızarıyor ve bazende şişiyor sadece yüzünde her ikisinde böyle bu durum bir anda oldu bir kaç ay gibi yavaşça başladı, ağbim antibiyotik kullanıyor yüzüne iyi gülüyor,bu mantarlar böyle şeyler yapıyormu,ben iç organlarda hiç mantar olacağını hiç düşünmemiştim bu yazıyla öğrendim,bildiğim ellerde ve ayaklarda olur,ablam seneler önce denizden mantar kaptı bir ayağının üstünde ve o kadar büyüdüki derinin üstü kat kat oldu yaprak yaprak açıldıda açıldı neler yaptık 2 - 3 belki sene çekti doktora gitti geçmedi,tanıdığımız bir yaşlı teyze bize geldi epeydir görmemiştik "iyileşecek hastanın ayağına doktor gelirmiş" misali diyelim sarımsak ve tuzu aldı bir karışım yaptı ayağına koydu tabi yaraya tuz basmak hemde sarımsaklı çok zor ama sadece bizim tutmamızla 5 ya da 10 dakika ancak kaldı ve geçti ne leke kaldı ne başka şey tek seferde bitti,ayağı bir görmeniz lazımdı çok korkunçtu,aklımda kalan bu yaşlı teyze bu tarz şeyleri yapardı kocakarı ilaçları bildiğim saçı dökülmüş birine zehirli bir karışım yaptı saçları öncekinden daha gür çıktı o kişinin tabi teyzenin ölümüyle sır oldu gitti kimseye vermedi tarifi zehirli birşeyler yaptığı için tehlikeli olabilirmiş kendi yapması lazımmış, mantarı tedavi ederken ise sarımsak tek başına işe yaramıyormuş ve tuzda tek başına işe yaramıyor her ikisi karışacak bende ondan öğrendim öyle demişti, bu ayağında mantarı olan çoğu kişiye bizde yardımcı olduk mantardan ayakları delik deşik hal almış olanlar bir defada kurtuldu,tabi bizim teyzeden Allah Razı olsun bazen doktora gidiyorsun bazı şeyler olmuyor bir teyze işi çözüyor, yanarım yanarım şu saç tarifini almadan öldü gitti ya, tabi iç organlar doktor işi vardır bir çaresi bu mantarında

  YanıtlaSil
 60. Merhabalar, doktorun bagirsaklarimin kandida tarafından ele geçirildiğini söyledi. Bu illetten kurtulmak için neler önerisiniz? Peynir yoğurt ve sütü de yasakladı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bireysel bir takip süreci gerekiyor, genel olarak tavsiyelerde bulunamıyorum. Dilerseniz benimle iletişime geçebilirsiniz: didemcivici@hotmail.com

   Sil
 61. Merhabalar Didem Hanım öncelikle çok geçmiş olsun :) Bendede candida var ama aynı zamanda mayalı yumurtalı ürünler fıstık,sirke,sarımsak,hindistan cevizi gıda intolaransım var gulutenli şeylere duyarlılığım yok . Ben yazınızı okudum ama tabiki de ne yiyeceğim konusunda şaşırdım.sabah yumurda peynir yemizsiniz ben zaten onları yiyince isal ve kusma oluyor ekmeğin sadece kabuğunu veya lavaş yiyiorumveya yufka mayadan ötürü ... kaşar peynir krem peynir pek dokunumuyor sarımsak beni yataklara düşürüyor direk zehirleniyorum sirke turşu bunlar hiç yaramıyor bana ve suan kefire başladım ayrıca akdeniz anemisi taşıyıcığım ama hayatımı çok fazla etkilemiyor multibionta kullanıyordum ama suan ligone verdi doktor onu içmeye başladım ve kefir nar yiyorumm ama yemek konuşunda suan çok kafam karıştı genital akıntım veya kaşıntım CINN3 ten ameliyat olunca geçti yılda 1 defa oluyor en fazla ama bağırsaklarımda problem var ben aşırı yorgunum sabah 11-12 den önce uyanmak benim için ölüm diğer genel belirtilerin çogu mevcut bir tavsiyeniz olursa çok sevinirim mutlu kalın inşallah :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Geçmiş olsun diliyorum.
   Öncelikli tavsiyem bu yazı dizisinin sonraki ve özellikle son yazısını okumanız. Peynir kesinlikle tüketilmemeli. Kefir de çok önerdiğimi söyleyemem. Süt ürünleri kandida mensubu bireylerde yanlış seçim olabiliyor.

   Sizin için tavsiyem buradan bir kaç cümle yazmakla tatmin edici bir düzeye ulaşamayacaktır. Rice etsem mailleşebilir miyiz?
   didemcivici@hotmail.com


   Sevgiler

   Sil
 62. Merhaba öncelikle çok kısır olan ve bilinmeyen bir konuda ışık olmuşsunuz teşekkür etmek istedim. Bir suredir bende şüphe halindeydim bugün dilimde oluşan beyaz lekelenme mantar çıktı ve bir süredir tüm belirtilerini candida nın yaşıyorum çok sağlıklı beslenmeme rağmen bunun olması şaşırtıcı benim için ama umarım dediklerinize uyarak bir gelişme kaydederim teşekkürler

  YanıtlaSil
 63. Merhaba Didem hanım bu sollar Multi billion nedir,kapsülümüz ,siz vajinadan nasıl uyguladınız ki kapsülü

  YanıtlaSil
 64. Didem hn merhaba, son yazınız candida yok oluş mu? 2014 kasımda yazmışsınız yeni rastladım size kusura bakmayın. Mail ile iletişime gecmek istiyorum sizinle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Sezen hanım, Didem'in buradaki son yazısı http://dunyayikurtarankadinlar.blogspot.com.tr/2015/03/kandidadan-sonras.html, kendisine didemcivici@hotmail.com adresinden ulaşabilirsiniz

   Sil
 65. Didem hanım Merhaba
  Solgar multi billion dphilus'un hangi ürününü kullandınız acaba?Bir sürü ürünü çıktı internette.Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Solgar'ın probiyotikleri oldukça güçsüz, tavsiye etmiyorum. Lütfen son yazımı okuyun ve blogu takip edin: https://kandidabyebye.wordpress.com

   Sil
 66. LÜTFEN YAZDIĞIM TÜM YAZILARI OKUYUN, KANDİDA BYE BYE BLOGUNU TAKİP EDİN: https://kandidabyebye.wordpress.com

  YanıtlaSil
 67. Ben yeni yakalandım agiz icinde başladı yaklaşık bir haftadır bi damla su bile degse inanılmaz bi acı yaşıyorum 2 gündür yer içer hale geldim fakat tat alma duygum sifirlandi ve vajinal bölgede akıntı ve kaşıntı başladı offff bu nerden çıktı agiz bölgesinde bu durumu yaşayan varmi varsa tat almada sıkıntı oldumu bu rahatsızlık yüzünden endoskopi bile yaptirdim çünkü hiç bir şeyi yutamiyordum verilen ilaçları kullanıyorum tat alma duyum bitti aynı dertleri yaşıyan varmi

  YanıtlaSil
 68. Ben yeni yakalandım agiz icinde başladı yaklaşık bir haftadır bi damla su bile degse inanılmaz bi acı yaşıyorum 2 gündür yer içer hale geldim fakat tat alma duygum sifirlandi ve vajinal bölgede akıntı ve kaşıntı başladı offff bu nerden çıktı agiz bölgesinde bu durumu yaşayan varmi varsa tat almada sıkıntı oldumu bu rahatsızlık yüzünden endoskopi bile yaptirdim çünkü hiç bir şeyi yutamiyordum verilen ilaçları kullanıyorum tat alma duyum bitti aynı dertleri yaşıyan varmi

  YanıtlaSil
 69. Pes sana candida önce bağırsak sonra boğaz sonra vajina sonra el ayak Bagisikligima mahvettik. ..

  YanıtlaSil
 70. Didem merhaba yaklaşık 7 aydır hergün mantarim. İlaçları kulndigim sure boyunca rahatım ama bir gün bile kullanmasam tekrar basliyo dediklerini yaptım yeme duzenimi değiştirdim probiyetikler kullanmaya başladım ama sonuç yine aynı seninle bu konuyu detaylı konuşmak isterim ben ankaradayim seminerlerinize katilamiyorum ama bunu nasıl atlattiginla ilgili sorularim var benimle irtibata gecersen sevinirim

  YanıtlaSil
 71. Didem hanım merhaba seminerleriniz devam ediyor mu hala katılmak istyorum

  YanıtlaSil
 72. Didem Hanım öncelikle size bu blogu açmış olmanızdan dolayı teşekkür eder diğer arkadaşlara geçmiş olsun dileklrimi sunarım.Bende sizin gibi candida maduru olduğumu anladığımda araştırma yaparken bana bu tedavi sürecindeki izlenmesi gereken yol haritasını vermiş oldunuz.Benim hikayem bundan 5 yıl öncesinde basladı şikayetlerim her sene üst üste katlanarak artı.Yaşım 36 bundan beş yıl öncesinde tekstil işine başladım bulunduğumuz ortamın tozu dumanı stresi sağlıksız beslenme derken belirtiler sırasıyla sinyal vermeye başladı.Peki bunlar nelermi 1-Artık sabahları istediğim saatte kalkamıyordum ve sürekli bi iş yapmasamda yorgunluk üzerimden gitmiyordu 2-Sabahları kalktığımda artık içki içmesemde sarhoş gibi olmaya başladım (bunlar genellikle akşam kandidayı besleyici seyler yediğim zaman daha belirgin oluyordu).3-Ayaklarımda bazende vücudun degişik yerlerinde sürekli mantarlı semptomlar olmaya başladı (ne kadar temizliğe dikkat etsem de kremler v.s kullansam da bi türlü tamamen yok edemedim.4-Yediğim gıdalar parfüm kokusu vs. bazı alerji belirtileri başladı.5-Spor yaptığım halde kilo problemi ve vücutta güçsüzlük başladı.6-Bu yazdıklarım hepsi hergeçen yıl üzerine katarak artmaya başladı.Çünkü yaşam tarzımda yeme-içme olayında bi değişiklik yapmamiştım. Sizinde daha önceden bahsettiğinz gibi gittiğim doktorların çogu ya vitamin ya antihistaminli ilaç yada krem vererek tedaviye çare olmaya çalıştı alerjilere bi türlü neden neyin olduğunu yada çaresini söyleyemedi.Benimde 1 yılım değişik hastanelerde çözüm arayarak bi bakıma boşa geçti.Sonrasında bi makalede karşıma çıkan şu tükürük testi ve belirtileri ile sorunun candida olduğuna inandım ve araştırmaya başladım.Bunun için Amerika dan ve Almanya dan Protokoldeki bütün takviye ilaçlarının hepsini aldım ve denedim bundan kurtulmanın ne kadar zor olabilecegini hiç hesap etmemiştim.benim şansım yada şansızlığım diyelim yedigim yada içtiğim yada maruz kaldığım kirli veya dumanlı bi ortamın hemen akabinde bütün vücut değişimlerini neredeyse anında hissedebilmemdi diyelim.lafı çok uzatmak istemiyorum bu illetten kurtulmanız için herkese tavsiyem = Önce bağırsak astarını onarmalı çünkü buradan sızan kandida ve diğer zararlı bakteri gruplarının toksinleri sizi sürekli zehirlerken vücut bağaşıklık sistemini dengelemeniz neredeyse imkansız.Bu toksik sızıntılar karacigeri çok yorar ve zamanla yağlanıp belirli enzimleri üretemez ve vücudunuzun PH seviyesi istedinğiz seviyeye gelemez.Vücut çok asidik olursa kandida ve diğer zararlı bakteriler ürer uygun ph seviyesine üremeleri durur,sonra çeşitli doğal ilaçlarla bu iş çözülür benim kanaatim.Yoğurt ev yapımı olsada yemeyin en başlarda fermentasyonu tam yapamazsanız sıkıntı dahada büyür .Her probiyotik takviyesi alınmaz bazıları kandidaya öğle yemeği gibi gelir bilginize.Her sebze yenmez nişastalı yüksek lifli olanları diyetten en başlarda çıkarın. son olarak bu işe başlarken 3 ay minimum kesinlikle bozmayın yoksa hersey başa sarar hemde çok kısa bi sürede

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sizin diyet veya tedavi yönteminizide öğrenmek isteriz.çünkü anladığım kadarıyla zorlu bir süreç.mesela her probiyotik alınmaz yazmışsınız.ben mesela solgar'ın Advanced Multi-Billion Dophilus kapsülünü düşünüyorum.detaylı olarak diyet ve tavsiyelerinizi yazmanız mümkünmü acaba.bekliyorum,selamlar....

   Sil
  2. Solgar çok güçsüz bir ürün. Türkiye de Klaire Labs +25 ve +100 milyarlık iki güzel ürün var, tavsiye ederim.

   Diyet vs ile ilgili diğer bildiler için kandidabyebye.wordpress.com u inceleyebilirsiniz.

   Sevgiler

   Sil
  3. Didem hanım bunun tam bir testi yokmu hastanelerde yapılan.sadece evde yapılan tükürük testiyle belirlenmiyordur sanırım.bu arada tükürük testi hakkında ne düşünüyorsunuz.bu yazınızda pek bahsetmemişsiniz bu testle ilgili.sizde yapmışmıydınız.ben denedim mesela,suyun yüzeyinde durmadı.dibe çöktü ve suyun içine dağıldı.bende kandida artmışmı yani?

   Sil
  4. https://kandidabyebye.wordpress.com/kandida-kisisel-degerlendirme-testi/

   Sil
  5. bu verdiğiniz linkte tükürük testiyle ilgili bişey bulamadım.birde bu "Klaire Labs +25 ve +100 " ürünlerinin 1 kapsülündemi bu kadar probiyotik var? yani +25 1 kapsülde 25 milyar probiyotik var,doğrumudur?

   Sil
  6. Tükürük testi yerine bunu yapın diye yolladım. Bu linkteki test en güvenilir testtir kanaatindeyim.
   evet 1 kapsülde 25 milyar ya da toz olanında gramında 100 milyar.

   Sil
  7. Didem hanım bana kızmazsanız verdiğiniz linkte herhangi bir test bulamadım sanki.ben mi kaçırdım acaba :(

   Sil
  8. http://www.healistanbul.com/tr/formlar

   bir de buradan deneyin

   Sil
  9. testi yaptım.puan 84 çıktı.cinsiyet erkek ve yaş 33.candidayı araştırmaya başlamamım sebebi ağzımda sıkça çıkan aft'lar ve bağırsaklarımın çok çabuk bozulması.bunun için ibs dedi doktorlar gerçi ama genede araştırayım dedim.ayrıca son dönem fibromiyaljide var.ne dersiniz,varmı bende candida.

   Sil
  10. Didem hanım cevap yazmadınız.tavsiyelerinizi bekliyorum.

   Sil
  11. didem hanımın mail adresi yazının başında var, kendisiyle doğrudan iletişime geçebilirsiniz, geçmiş olsun

   Sil
  12. ordanda yazdım ama şimdilik cevap yok.sanırım bu sıra biraz meşgul.bekleyelim bakalım

   Sil
  13. Didem hanım candida nın AFT,İBS ve Fibromiyalji ile bağlantısı hakkında bir bilginiz varmı.Bu rahatsızlıklar candidanın belirtileri arasında sayılabilirmi.birde hazır kapsül prebiyotikler veya kefir,yoğurt gibi ürünlerdeki prebiyotiklerin zararlı olduğu yönünde bir bilginiz varmı.bir doktorun buna benzer bir yazısını okumuştum.bu ürünlerin devamlı satılabilmesi için içindeki prebiyotiklerin vücudumuza yerleşince,halihazırda vücudumuzda doğal olarak var olan yararlı prebiyotikleri yok ettiği ve onların yerine geçtiği,ilacı veya kefiri kesincede prebiyotiklerin sayısı azaldığından ötürü vücudun eski haline dönmek için bu ürünleri satın almaya zorladığı yönünde bir makalesi vardı.bilmiyorum ne dersiniz..

   Sil
 73. Hayırlı günler didem abla. Ben 18 yaşındayım ve 1.30 senedir bu hastalık var ama ben ne olduğunu dün gece öğrendim. Benim bu sarimsak tamponunu nasil yapacağımı pek anlamadim bana aciklar mısınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba

   Sarımsağı vajina kanalının içerisine yerleştiriyorsun canım.

   Sil
 74. Herkese merhaba bende candida yine ne zamandır araştırıyorum bende anksiyete migren ve saçlı deride egzema var ve candida dan şüpheleniyorum nasıl bir tedavi uygulanmalı hangi doktora gidilmeli bilemedim yardımcı tüm İnterneti kaç zamandır inceliyorum ama ne yapmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. doktora falan gitme aslı hanım.. çünkü bunun teşhsi yok malesef 2 sene önce ibs oldum çok sürünüyorum derken candidayı araştırıyordum zaman içinde takmadım ve fibromiyalji ve kronik yorgunluğa yakalandım .. sürüyle kitap okudum bunun tek çaresi en az 2 sene karbonhidratsız sağlıklı beslenme ve didem hanımn yazdığı gibi probiyotik takviyesi

   Sil
 75. Benim candida ile ilgili yaptigim arastirma sonrasinda agirmetallerin radyasyonu vucuttan atmak gerektigini ogrendim. Su an bentonit kil kullaniyorum kesinlikle tavsiye ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba bentonit kılını nasıl kullandınız lütfen cevap yazar mısınız.

   Sil
  2. Sivi olarak satiliyor. Bir batdak suya 6 kasik ekleyip iciyorum. Dis macunum sampuanim vuvut sampuanima karistirdim. Sebzelerimi onunla yikiyorum.

   Sil
  3. Bir de yazabilseymişim.😳😳😳

   Sil
  4. Pardon anlamadım. Mesajım ulaştı mı anlayamadım. Hangi marka kullanıyorsunuz onu soracaktım da. Bi de ben çok tereddütlüyüm kullanmakta. Siz ne kadar sürede fayda gördünüz

   Sil
 76. Her hastalık bağırsağı çıkıyor sanki gaps diyeti ve candida diyeti ikisine öneriliyor bir çok hastalık için ama ikisi de benim anlayabileceği basitlik değil sanki ve uzun süre uygulamak mi direksiyon bilemedim cevaplarsanız sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba

   Heal İstabul'dan Dr Onur Aydınoğlu ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   Sil
 77. Sayın Didem Civici ilginize cok teşekkürler.Anksiyete bozuklugu egzema migren ben de başlıca olan sorunlar önerdiğiniz doktor içinde çok teşekkür ederim.Gaps diyeti ile ilgili bilginiz var mı çünkü benim psikolojik durumumda var onu denemeye karar verdim sizinde gaps diyeti ile ilgili bilginiz varsa ve paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  YanıtlaSil
 78. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 79. Merhaba didem hanım iki buçuk yıldır ben de bağırsak sendromu ile mücadele ediyorum ve sebebi de mantar.. Yorumlara baktım da vajinal candida yaşayan kişiler çocuk sahibi olma konusunda çok sıkıntı yaşamışlar benim vajinada herhangi bir candida yok acaba ben de sıkıntı yaşar mıyım çocuk sahibi olma konusunda :( bir soru daha sormak istiyorum ben çok kilo kaybettim siz bu diyeti uyguladığınız sırada kilo aldınız mı. Şimdiden çok teşekkür ederim sevgiyle.

  YanıtlaSil
 80. Bir soru daha sormak istiyorum. Türkiye de bulabileceğiniz en güçlü probiyotik hangisi. Aynı soru tekrar tekrar soruluyor kusura bakmayın lütfen ama istediğim cevabı bulamadım.şimdiden çok teşekkür ederim cevabınızı merakla bekliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 2 yıldır ibs yaşıyorum 1 yıl önce de kaslarımda kalıcı bir gerginlik oldu..boynumda şiddetli bir kasılma ve hiç geçmeyen şekilde.. bağırsak florasını araştırırken gaps tedavisine rastladım..ilk denememde başarısız oldum çünkü diyet biraz zor..aradan 5-6 ay geçti sonunda gözümü karartıp başladım gerçekten günden güne iyileşiyorum..Gaps kitap siparişini online verebilirsiniz .. sorun sadece candida değil bağırsak florası sadece candidadan oluşmaz bu uüzden daha spesifik bir diyet gerek dünyanın en etlili probiyotiği ise BiO KULT onuda yurtdışından sipariş verin geliyor 1 haftaya

   Sil
 81. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bahsettiğiniz madde pek çok ülkede yasaklanmış zehirli bir madde, bu yorumu görmeniz için bir gün bekleyip yorumunuzu sileceğim

   Sil
 82. Candida mantarı tedavisi

  Sabah: Aç karnına Bir büyük su bardağı kaynamış yada pH ı 8 ve üzerinde su ile tepeleme bir çay kaşığı karbonat iyice karıştırılıp içilecek. Arkasından içilebilirse bir kaç bardak su içilecek.
  Akşam: Yemekten sonra yine yukarıdaki tarifdeki su gibi ama bu sefer doğal elma sirkesi 2 yemek kaşığı suya karıştırılacak ve içilecek. Tedavi süresi minimum 1 Ay . Bu tedaviyi beyin kanseri başta olmak üzere diğer kanser hastalıklarında da kullanabilirsiniz. Dozu 2 kata çıkararak. Ayrıca bu tedaviyi hasta olmasanız da her yıl 2-3 ay uygulayın uzun ve sağlıklı yaşayın.
  Mehmet Emin BAYRAM

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Karbonat b vitaminini azaltiyomus

   Sil
  2. Abi bir de sen böyle yaparak kurtuldun mu kurtulduysan kac ayda kurtuldun .ve senin dilinde de beyaz yada sari bi tabaka var miydi

   Sil
 83. Didem abla benim bagirsaklarimda 7_8 yildir candida var ve gecen sene cok fazla yiyodum kilo almak icin haftada iki kilo alacak kadar ve o dinem senin yazinda dedigin gibi yanaklarim pancar gibi kizarmisti ve de candidanin semptomlari azalmisti acaba o donem bagisiklik sistemim tavan mi yapti cok yiyince .daha sonra antibiyotik kullandim cok tatli yedim ve candida geri geldi simdi tekrar tatli disinda cok yemek yesem kurtulur muyum?

  YanıtlaSil
 84. Propolis,aloevera jel,Çörek otu yağı,katkısız süte mayalanmış kefir, lahana turşusu yoğurda probiyotik karıştırılır ve birde ölmüş olan mantarları temizlemek için yoğurda öğütülmüş Keten tohumu karıştırıyoruz kesinlikle tatlı ve hamurlu gıdaları yemiyoruz buna tüm karbonhidratlı sebze ve meyvelerde dahi sıkı bir diyet tedavi süresini kısaltır bu hastalık bazı kişilerde guatr belirtileri ve pamukçukla başlar boğazdan bazı kişilerde ise dalak büyümesi ve bağırsak hastalıkları ile başlar tedavi edilmezse tatlı ve. Hamurlu gıdalar çok yenilirse kişinin candida albeans vücudun her tarafına yayılır akciğerlere yayılırsa ileti zamanlar da astım bronşit amfizem koah ve nodüller oluşabilir akciğerlerde sonrası ölümle sonuçlanabilir bir çok ölümlerin nedenin de kandida çoğalması olabiliyor teşhis koyamıyorlar zaten candida albeansda teşhis edilemeyen bir hastalıktır.kaç yıldır araştırmalar yapıyorum Rabbime şükürler olsun ki çok güzel sonuçlar aldım araştırmalarımda Tüm kardeşlerime geçmiş olsun inşallah Rabbim Şafii isminin hürmetine acil şifalar versin inşallah

  YanıtlaSil
 85. 2 yıldır ibs yaşıyorum ve 1 yıl önce de kaslarımda kalıcı bir gerginlik oldu..boynumda şiddetli bir kasılma ve hiç geçmeyen şekilde.. bağırsak florasını araştırırken gaps tedavisine rastladım..ilk denememde başarısız oldum çünkü diyet biraz zor..aradan 5-6 ay geçti şiddetli depresyon belirtlileri başladı ve sonunda gözümü karartıp başladım diyete..gerçekten günden güne iyileşiyorum..Gaps kitap siparişini online verebilirsiniz .. sorun sadece candida değil..evet didem hanımda aşırı candida çoğalması olmuş ancak hepinizde sorun candida olmayabilir..bağırsak patojenleri sadece candidadan oluşmaz bu yüzden daha spesifik bir diyet gerek ve diyetle beraber detoks şart çünkü ağır metalleri ve bağırsak yüzünden oluşan toksin vücuttan atılmalı ki kronik hasarlar iyileşsin..GAPS TEDAVİSİNİ MUTLAKA ARAŞTIRIN..geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 86. 2 yıldır ibs yaşıyorum ve 1 yıl önce de kaslarımda kalıcı bir gerginlik oldu..boynumda şiddetli bir kasılma ve hiç geçmeyen şekilde.. bağırsak florasını araştırırken gaps tedavisine rastladım..ilk denememde başarısız oldum çünkü diyet biraz zor..aradan 5-6 ay geçti şiddetli depresyon belirtlileri başladı ve sonunda gözümü karartıp başladım diyete..gerçekten günden güne iyileşiyorum..Gaps kitap siparişini online verebilirsiniz .. sorun sadece candida değil..evet didem hanımda aşırı candida çoğalması olmuş ancak hepinizde sorun candida olmayabilir..bağırsak patojenleri sadece candidadan oluşmaz bu yüzden daha spesifik bir diyet gerek ve diyetle beraber detoks şart çünkü ağır metalleri ve bağırsak yüzünden oluşan toksin vücuttan atılmalı ki kronik hasarlar iyileşsin..GAPS TEDAVİSİNİ MUTLAKA ARAŞTIRIN..geçmiş olsun

  YanıtlaSil
 87. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emre dilindeki pas tamamen geçti mi ,gectiyse bu ilacla kac gunde gecti ,ilacin fiyati nedir

   Sil
  2. İlacin yaninda probiyotik hapı ve b12 vitamini ayrica elma sirkesi ve sarimsak takviyeside yaptim.

   Sil
  3. Pas tamamen gitti mi? Ilacin adi ne

   Sil
 88. Ayrica propolisi arastirin derim ozellikle alkolle ayristirilmis olanini

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğrenmek istediğim dilindeki pasın geçip geçmediği

   Sil
 89. Kombucha tariflerinde gördüm ki şeker kullanılıyor oysa kandida varsa şeker kesinlikle yasak...o halde siz kombucha yınızı nasıl hazırlıyorsunuz ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. lütfen makalelerin hepsini okuyun. kombucha kesinlikle kullanmadım.

   www.kandidabyebye.wordpress.com'dan ulaşabilirsiniz diğer makalelere.

   Sil
 90. Merhaba sorum olacak size yardımcı olursanız çok sevinirim ben 1 yıllık evliyim ve evlendiğim günden beri vajinal mantar la ugrasıyorum küçükte bir yara var küçük ama resmen bana hayatı zindan etti uzunca anlatmama gerek yok siz zaten biliyorsunuz kaşıntı lar yanmalar sancılar vs. Bende bu 1 yıl içerisinde gitmediğim doktor kalmadı verdikleri kapsül fitil hep aynı ve canesten dediğimiz krem de defalarca kullandım eşimin kullanması da söylendi ama nafile ilaçlarla dahada kötü hale geldi bıraktım ilaçları kendi kendime bişeyler yapmaya karar verdim doğru yada yanlış artık bıkmıştım bu son zamanlarda internetten araştırdım sizin tampon yöntemini okudum yara oldugu için uygulama konusunda cekindim yoğurt sürmek iyi geliyormuş denedin bir iki kez iyi geldi sonra etkisi olmadı tekrar araştırdım sarımsaklı yoğurt sürülmesi iyi gelirmiş onuda denedim inanılmaz rahatlattı sarımsağı ezip biraz yoğurtla karıştırıp uyguluyorum en sonda pamukla tampon yapıyorum 10 dk sonra faln cıkarıyom felaket yakıyor ama sonrasındaki rahatlama ve düzgün bir uyku öyle güzel geliyor ki siz bu yöntemi biliyor musun ve sizce iyi bir yöntem mi denediniz mi daha önce ve sarımsak tamponunu ayrıntılı yazabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 91. Merhaba sorum olacak size yardımcı olursanız çok sevinirim ben 1 yıllık evliyim ve evlendiğim günden beri vajinal mantar la ugrasıyorum küçükte bir yara var küçük ama resmen bana hayatı zindan etti uzunca anlatmama gerek yok siz zaten biliyorsunuz kaşıntı lar yanmalar sancılar vs. Bende bu 1 yıl içerisinde gitmediğim doktor kalmadı verdikleri kapsül fitil hep aynı ve canesten dediğimiz krem de defalarca kullandım eşimin kullanması da söylendi ama nafile ilaçlarla dahada kötü hale geldi bıraktım ilaçları kendi kendime bişeyler yapmaya karar verdim doğru yada yanlış artık bıkmıştım bu son zamanlarda internetten araştırdım sizin tampon yöntemini okudum yara oldugu için uygulama konusunda cekindim yoğurt sürmek iyi geliyormuş denedin bir iki kez iyi geldi sonra etkisi olmadı tekrar araştırdım sarımsaklı yoğurt sürülmesi iyi gelirmiş onuda denedim inanılmaz rahatlattı sarımsağı ezip biraz yoğurtla karıştırıp uyguluyorum en sonda pamukla tampon yapıyorum 10 dk sonra faln cıkarıyom felaket yakıyor ama sonrasındaki rahatlama ve düzgün bir uyku öyle güzel geliyor ki siz bu yöntemi biliyor musun ve sizce iyi bir yöntem mi denediniz mi daha önce ve sarımsak tamponunu ayrıntılı yazabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 92. Merhaba sorum olacak size yardımcı olursanız çok sevinirim ben 1 yıllık evliyim ve evlendiğim günden beri vajinal mantar la ugrasıyorum küçükte bir yara var küçük ama resmen bana hayatı zindan etti uzunca anlatmama gerek yok siz zaten biliyorsunuz kaşıntı lar yanmalar sancılar vs. Bende bu 1 yıl içerisinde gitmediğim doktor kalmadı verdikleri kapsül fitil hep aynı ve canesten dediğimiz krem de defalarca kullandım eşimin kullanması da söylendi ama nafile ilaçlarla dahada kötü hale geldi bıraktım ilaçları kendi kendime bişeyler yapmaya karar verdim doğru yada yanlış artık bıkmıştım bu son zamanlarda internetten araştırdım sizin tampon yöntemini okudum yara oldugu için uygulama konusunda cekindim yoğurt sürmek iyi geliyormuş denedin bir iki kez iyi geldi sonra etkisi olmadı tekrar araştırdım sarımsaklı yoğurt sürülmesi iyi gelirmiş onuda denedim inanılmaz rahatlattı sarımsağı ezip biraz yoğurtla karıştırıp uyguluyorum en sonda pamukla tampon yapıyorum 10 dk sonra faln cıkarıyom felaket yakıyor ama sonrasındaki rahatlama ve düzgün bir uyku öyle güzel geliyor ki siz bu yöntemi biliyor musun ve sizce iyi bir yöntem mi denediniz mi daha önce ve sarımsak tamponunu ayrıntılı yazabilir misiniz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bahsettiğiniz tekniği kullanmadım.
   Sarımsak tamponu ile ilgili tüm detaylar yukarıdaki makalede fotoğraflarla mevcut.


   Sevgiler

   Sil
 93. abla amerikandan getirttiğin ürünlerin toplam fiyatı ne kadar?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba

   Açıkçası hatırlamıyorum. Amazon'dan bakıp güncel fiyatları öğrenebilirsiniz. SOnuçta 3 sene oldu.

   Sil
  2. Abla amerikadan getirttiğin ürünleri nasıl temin edebilirim kesin almam gerekiyo

   Sil
 94. Abla amerikadaki tanidik birinden ilaclari almasini istediğimizde o da ilaclari yaninda getirdiğinde gümrükte sorun çikar mi.doktor raporuna falan ihtiyac var mı

  YanıtlaSil
 95. Merhabalar,
  Ben de bu konudan yıllarca o kadar çok çektim ki anlatamam.Kullanmadığım ilaç gitmediğim doktor kalmadı.Psikolojik olarak da çok yıprandım, eşimle arama soğukluk girdi çünkü canım yanıyordu ve bu nedenle onu yanıma yaklaştırmıyordum.Gittiğim doktorlardan biri bana açık açık şuan doktorun çaresiz kaldığı noktadayız senin için yapabileceğim birşey kalmadı demişti :(
  Kullandığım ilaçlar en fazla 1-2 hafta düzelmemi sağlıyordu sonrasında ise tekrar ediyordu.Ölümcül Candida diyetine başladım, 1 sene şeker ve karbonhidrat yemedim ama o kadar sinsi bir şekilde vücudumu sarmış ki yine de temizleyemedim.
  Yine böyle bir araştırmamda Biorezonans terapilerinin bu konuda oldukça başarılı sonuçlar verdiğini okudum ve İstanbul 4.Leventte bir merkeze gittim.Benim terapilerim yaklaşık 2,5-3 ay kadar sürdü. Sonrasında tamamen bu illetten kurtuldum.Gerçekten inanması beni için çok zordu, bitkisel karışımlar, sarımsak kürleri, çaylar, hindistan cevizi yağları neler neler...Duyduğum herşeyi denemiştim ama sonuç alamamıştım.Şimdi çok şükür iyiyim yaklaşık 4 ay geçti tedavimin üzerinden ve jinekoloğuma gidip kültür ve smear yaptırdığımda çok şaşırdı.Tertemiz ,pırıl pırıl olmuş dedi :)
  Şükürler olsun, ben çok zorluk çektiğim ve bu derdin dermanını da bulabilen kişilerin sayısının çok az olduğunu bildiğim için özellikle uzun uzun yazarak paylaşmak istedim.Tek 1 kişi bile faydalansa o kişinin hayatı değişir bunun bilincindeyim
  Umarım siz de bir an önce bu illetten kurtulursunuz benim gibi..

  YanıtlaSil
 96. Didem hanım bu candide mantarının bağışıklık kazanma gibi bir durumu olur mu acaba? Mesela bu mantardan kurtulduk diyelim bir müddet sonra tekrar yakalanırsak kurtulmamız bu defa daha mı zor olur?

  YanıtlaSil
 97. Bayanlar ve Didem hanim hepinize merhaba. Benim sorum su aranizda vajinal akintisi olanlar kasinti yanma vs tum symptomlar sizde var mi? Bende hafif sarimsi akintilar oluyor doktor mantar dedi ama ne kasintim var ne yanmam ne de baska birsey. Sizce baska yumurtaliklardan gelen bisey olabilir mi?

  YanıtlaSil
 98. Herkese merhaba;
  3 yıl candida dan çekmiş birisi olarak herkesin acısını anlayabiliyor ve herkese acil şifalar diliyorum.
  2 yıl türkiye de gitmediğim dr kalmadı ve bu kişiler bana test yapma gereği bile duymdan mantar diyerek ilaçları yüklendiler.
  Şu an abd deyim ve 3 ay önce candida teşhisi konulduktan sonra bu meret hakkında internetten araştırmalarım üzerine Didem hanım ve dr Onur Bey e ulaştım.Onur beyin tavsiyesi üzerine nautrapaty dr buldum.
  Alternatif tıp isminin kaldırılıp original tıp olması gerekir,medical tıp ın mazisi nedir ki!
  insanlar varoluşlarından bu yana doğal ilaçlarla tedavi olmuşlar.Her neyse arkadaşlar bana verilen otları ve destek ünitelerini yazacağım.
  Bğışıklık sistemimi güçlendirmek adına hergün 100 millionluk probiotic, L-glutamine sabah akşam 100 mg,selenyum sabah akşam100 mg,b complex100 mg sabah akşam, çin otlarından yapılan karışımlar, throne SF722 undeclyn acid( en güçlüsü bu imiş) gunde 3 defa 4 kapsül, greyfurt çekirdeği extresi hergün 8 damla suya sabah akşam,veeee en önemli antifungal arkadaşlar KARBONAT evet bildiğiniz karbonat sabah akşam bir bardak suya 1 çay kaşıgı karbonat karıştırıp içeceksiniz ve 1 çorba kaşığı ve elma sirkesi ni sıcak suyun içine döküp üstüne 20 dk oturacaksınız.bu dr un söylediği ben bu uygulamaları yaptıktan 1 ay sonra vaginal akıntım ve kaşıntı yok denecek durumdaydı fakat daha sonra midemde ülser çıktı ve dr un verdiği medical ilaç sonrası candida yeniden azdı artık tahammülüm kalmamıştı biorezans therapy lere de başlamıştım.internette dr un verdiği çin otlarını araştırırken bir blogda candidaya yakalnmış bir hastanın vginasına karbonat koydugunu okudum.Artık gözüm hiçbişeyi görmüyordu hemen eczaneden aplikatorlü vaginal kremlerden aldım.Kremini attım çöpe ve aplikatörün içine karbonatı koyup vaginanın içine gönderdim SONUÇ MU vaginanım içindeki herşeyi sökü attı 1.günde fakat ben bunu garanti olsun diye her akşam 6 gün boyunca yaptım.Şükürler olsun 3 yıllık kabusum bitti arkadaşlar.
  Hepinize geçmiş olsun,sağlıklı günler diliyorum..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sema hanım şuan ki durumunuzu merak ettim.tekrarlama var mı?ve karbonat ı suyla karıştık mı kullandınız vagina içine

   Sil
  2. Sema hanım karbonatla olan uygulamayı daha ayrıntılı anlatırsanız seviniriz.

   Sil
  3. Sema hanım karbonatla olan uygulamayı daha ayrıntılı anlatırsanız seviniriz.

   Sil
 99. bu sırada unuttugum eklemek istediğim birkaç şey var hergün 1,2 dilim limonu sıcak suyun içine atıp 1 yada 2 saat arayla 6 yada 8 bardak, ayrıca 1 yemek kaşığı coconut oil sıcak suya konulup sabah akşam içilecek.400 mg sarımsak kapsulu sabah akşam içilecek.

  YanıtlaSil
 100. Bu sırada unuttuğum birkaç şeyi yazmak istiyorum sıcak suyun içine atılmış 1,2 dilim limonlu su 1 yada 2 saat arayla 6 yada 8 bardak ayrıca sıcak suya 1 çorba kaşıgı coconut oil konulup sabah akşam içilecek.400 mg sarımsak kapsülü sabah akşam kullanılacak.

  YanıtlaSil
 101. En değerli hazinemiz sağlığımızdır.
  En mükemmel canlı.İnsandan sonra Arı dır.
  Arı ürünleri en etkili.en mükemmel.en güvenilir ürünlerdir.
  Apis Latince de Arı. terapi. tedavi yöntemi olup.Doğal tedavi yöntemleri içerisinde en üstünü Apiterapi dir.
  Gezegenimiz de hasta olmayan tek canlı Arı dır.Bunun sebebi kovanların yüzeyindeki yine bir arı ürünü olan Propolis tir.Pro güvenli.polis şehir.Propolis güvenli şehir anlamındadır.
  Propolis doğada.en çok antioksidan içeren.en güçlü antibiyotik.antimikotik.antienflamatuar.antiviral.antibakteriyel.antihistaminik.antifungal maddedir.Propolis en güçlü kimyasal bazlı sentetik antibiyotikten 100 misli güçlüdür.
  Hormonlu.gdolu.kimyasallı,katkılı işlenmiş endüstriyel gıdaların ve doğal olmayan batı tipi beslenme tarzının sebep olduğu hastalıkların modern tıpta ilaçla tedavisinin yapılamadığı veya yapılmadığı.herkesçe malumdur.
  Başta Candida olmak üzere .ülser.gastrit.sinüzit.bronşit.şeker.tansiyon ve kolestrolden bir tek iyileşen yoktur.Halbuki tüm bu hastalıkların Doğal yöntemlerle kalıcı olaraktedavisi mümkündür.Vakit uyanma ve sorgulama vaktidir.Enfeksiyonel hastalıklarda kullanılan sentetik antibiyotikler.bağırsak florasının dolayısıyla bağışıklık sistemimizin en büyük düşmanıdır.
  Tüm hastalıklara zemin hazırlayan Candida rahatsızlığını uzun yıllar en üst düzeyde yaşadıktan sonra 2 yıl önce,Propolis ve Polen kullanarak kesin kalıcı ve yanetkisiz,güvenilir şekilde tedavi ettim.Bu tedavi yönteminde bağırsak florasını güçlendirerek yeniden yapılandırmam çok etkili oldu.
  Erzurum Ziraat mezunu 34 yıllık bir Apiterapist olarak bu yöntemimle yüzlerce kişinin iyileşmesine vesile oldum.
  Doğru Ürün temini,kullanım teknikleri ve bağırsak florasının yenilenmesi konularında bilgi.birikim ve dengeli doğal beslenme ile ilgili arşivimi paylaşmamı isteyenler 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirler.Saygılar……………Kadir Onay

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Nasil bir tedavi yontemidir acaba ilaç kullanan biri için uygunmudur.sonucu ne kadar zamanda aliyoruz acaba bilgilendirebilirmisiniz

   Sil
 102. VAJİNAL CANDİDA
  Vajinal Candida,günümüzde Kadınların yaklaşık % 70 inde görülen fungusit türü mantarların sebep olduğu,
  Modern tıpta tedavisi olmayan,antifungal kremlerle tedavi edilmeye çalışılan,fakat sürekli yenilenerek genital bölgeyi olumsuz etkileyen,bir genital bölge
  rahatsızlığıdır.
  Arıların kovanı dezenfekte amacıyla kullandığı bir Arı ürünü olan Propolis, Doğa daki en güçlü antibiyotik
  ve antifungal den,100 misli daha güçlüdür.Propolis,bu yüksek Antifungal ve Antimikotik etkisiyle,Candida için,Dünya da bulunabilecek en kısa süreli,kalıcı,
  yanetkisiz,güvenilir tedavi sunan doğal bir çözümdür.
  Candida,kaderiniz değildir,kimyasal bazlı,sentetik ilaçlarla hiç bir hastalığın tedavi edilmediği,artık herkesçe
  malumdur.Apiterapi ve diğer Doğal tedavi yöntemleri Alternatif Tıp değil,Gerçek Tıp tır.Gerçek Tıp ta tüm hastalıkların kalıcı,yanetkisiz tedavisi mümkündür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapistim.Propolis in yüksek Antibiyotik gücünü kullanarak,enfeksiyonel
  tüm hastalıklar çok kısa sürede kalıcı olarak tedavi edilmektedir.Propolis bu etkisinden dolayı yüzyılın mucize ilacı olarak kabul edilmektedir.Geliştirdiğim
  çok pratik ve özel yöntemlerle,Vajinal Candida yı çok kısa sürede,kalıcı,kesin tedavi etmekteyim.
  Amerika da,Newyork'ta yaşayan sayın Sema Yapıcı Hanımefendi nin değerli katkılarıyla,1 yıl a yakın bir sürede
  yaptığımız çalışmalarla bulduğumuz bu yöntem,Tıp tarihine altın harflerle geçecek niteliktedir.Kendisine teşekkürlerimi sunuyorum.
  Organik, Sertifikalı ürün temini ,Candida nın genel anlamda tedavisi,Vajinal Candida nın Propolis le tedavi yöntemi,
  ve bu tedavi sürecinin kalıcı olabilmesi için İmmunoterapi yöntemi ile Bağırsak florasının mikroorganizmal dengesinin,doğal yollardan optimize edilmesi,yani,
  bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, bilgi,birikim ve arşiv paylaşımı için;
  05324063215 & 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla....Kadir Onay

  YanıtlaSil
 103. Merhabalar ben elal bende yillarca kasıntı yasamış ve gittigim doktorlarla ve kullandigim ilaçlarla çözüm bulamamış biri olarak yazmak istedim yaklaşik 3-4 sene önce solgar satıs temsilisi bir yakinimin 3 urununu 5 ay kullanarak kasintidan kurtuldum .fakat kendimi tutamayarak havuza girdigim den ikinsy sonra kaşıntılarim geri geldi şimdi tekrar solgara devam derece kaşıntısız olarakçözüm

  YanıtlaSil
 104. Merhabalar ben elal bende yillarca kasıntı yasamış ve gittigim doktorlarla ve kullandigim ilaçlarla çözüm bulamamış biri olarak yazmak istedim yaklaşik 3-4 sene önce solgar satıs temsilisi bir yakinimin 3 urununu 5 ay kullanarak kasintidan kurtuldum .fakat kendimi tutamayarak havuza girdigim den ikinsy sonra kaşıntılarim geri geldi şimdi tekrar solgara devam derece kaşıntısız olarakçözüm

  YanıtlaSil
 105. Bişey söyliyim kurtuldum sonunda; 2 kutu 1000 lik antibiyotiği hiç birşey olmadan atlattım, 3 senedir savaşıyorum.. sayenizde sayenizde, size ne kadar teşekkür etsem az..
  Benim kullandıklarım:
  - Eğriçayır Organik Sıvı Propolis
  - Turmeric Nop Naturel Zerdaçal Kapsül
  - Aniqnaturals Superba Boost Krill Yağı Kapsül
  - Zade Vital Hindistan Cevizi Yağı Kapsül
  - Egert Spirulina Kapsül
  - Nutrex Bioastin Hawaiian Astaxanthin Kapsül
  - Klaire Labs Ther-Biotic Complete Prpbiotic 10 Bin
  - Solgar Cranberry Kapsül

  Benim Türkiyede bulup kullandıklarım, herkese acil şifalar diliyorum..

  YanıtlaSil
 106. Merhaba Didem Hanım.

  Ben 0 Rh (-) kan grubundayım süt ve süt ürünleri yememem gerekiyormuş. Mesela yoğurt, kefir, Hindistan ceviz yağı gibi şeylerden uzak durmam gerekiyormuş kan grubuma göre. Sizce nasıl beslenmeliyim ve kolon hidroterapinin faydası olur mu?

  YanıtlaSil
 107. Merhaba Didem Hanım

  Ben 0 RH (-) kan grubundayım. Süt ve süt ürünlerinden uzak durmam gerekiyormuş. Yoğurt, Kefir ve Hindistan ceviz yağı yememem gerekiyormuş. Sizce kan grubuma göre mi beslenmeliyim? Sizce kolon hidroterapinin faydası olur mu?
  iyi günler.

  YanıtlaSil
 108. Merhaba.. Ben 2. Haftama girdim fakat enerjim yükselmek yerine iyce düştü.. çok halsizim hayatımda hiç bukadar halsiz olmamıştım.. kısa bir zaman önce sakatladigim ayağım iyileşmiş gibiydi ama onunda ağrısı geri döndü yorgunluk ağrısı gibi tuhaf... vucudum tutmayacakmış gibi ve çok susuyorum....

  YanıtlaSil

Popüler Yayınlar